BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır: Orta Asya’ya geliş nedenim bu ülkelerin mesajlarını dünyaya iletmek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Temmuz 2021, 11:55
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Temmuz 2021, 11:55

BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Orta Asya Cumhuriyetlerine gerçekleştirdiği resmi ziyaretine ilişkin “Orta Asya’ya geliş nedenim bu ülkelerin mesajlarını bütün dünyaya iletmek.” dedi. Ayrıca Bozkır, Orta Asya ülkelerinin Afganistan konusunda da birer önemli aktör olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan’ın ardından dün Orta Asya turunun son durağı olan Kazakistan’a gitti. Bozkır, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Orta Asya ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Orta Asya’ya geliş nedenim bu ülkelerin mesajlarını bütün dünyaya iletmek.” dedi. Bozkır, BM Genel Kurulu Başkanı olmasının yanı sıra bir Türk vatandaşı olduğuna da işaret ederek “Buralara gelmek benim için ayrı bir his. Ben her zaman şunu söylüyorum, bir Türk BM Genel Başkanı oldu ama bu aynı zamanda Azerbaycan’ın, Kazakistan’ın, Kırgızistan’ın, Özbekistan’ın ve Türkmenistan’ın başkanlığıdır demek. Benim şahsımda bütün Türk dünyası BM’ye başkanlık yapıyor.” diye konuştu.

BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır'dan Kazakistan'da Orta Asya mesajı - DÜNYA  Haberleri

“ORTA ASYA ÜLKELERİ, AFGANİSTAN KONUSUNDA BİRER ÖNEMLİ AKTÖR”

Bozkır, Orta Asya ülkelerinin Afganistan konusunda da birer önemli aktör olduğunu vurgulayarak, “Afganistan’daki son gelişmeler barış ve istikrarı zora sokabilecek durumu gösteriyor. Bu bağlamda söz konusu ülkelerin çok fazla tecrübesi var. Afganistan’ın barışı ve istikrarı bakımından bölge ülkelerinin sağlayacakları ortam ve görüşler mutlaka bu sorunun çözümü için önemli olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“ORTA ASYA BAŞKANLARI ZİRVESİNDEN ÇIKACAK MESAJ ÖNEMLİ”

7 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan Orta Asya Devlet Başkanları Zirvesini önemsediğinin altını çizen Bozkır, “Buradan çıkacak kuvvetli mesajlar, gösterilecek birliktelik Afganistan konusunda da atılacak adımlar için önemli bir aşama teşkil edebilir. Bu konuda özellikle Kazakistan’ın önemli bir liderlik üstlenebileceğini düşünüyorum.” dedi.

“HAKKANİYETE VE EŞİTLİĞE AYKIRI”

Şu anda birçok ülkenin salgın dolayısıyla tehlike altında olduğunu ve dünya nüfusunun sadece yüzde 20’nin Kovid-19 aşısına ulaşabildiğini altını çizen Bozkır, şunları kaydetti:

“Bu hakkaniyete ve eşitliğe aykırıdır. Onun için BM olarak biz bu dağıtımın eşit bir şekilde ve ülkeler tarafından değil Dünya Sağlık Örgütü olsun Covax sistemi olsun herhangi bir sağlık birimi olsun bunlar tarafından yapılmasını tercih ediyoruz. Bu bölgede Kazakistan’da bir aşı üretildi. Bunun bir an önce devreye girmesi bütün bölgeyi rahatlatacaktır. Bu açıdan Orta Asya gibi güçlü bir bölgeden aşı dağıtımının eşit bir şekilde bütün dünyaya ulaşması şeklindeki mesajlarının verilmesini bekliyoruz.”

BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır: 'Orta Asya'ya geliş nedenim bu ülkelerin  mesajlarını dünyaya iletmek' - Haberler

Bozkır, Kazakistan temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından kabul edildi. Bozkır, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi’yle de bir araya geldi.
Öte yandan Bozkır, Nur Sultan’daki Uluslararası Türk Akademisi’ne de ziyarette bulundu.