Birleşik Krallık: Uygurlara yönelik şok edici zulümler konusunda Çin'den hesap sormaya kararlıyız

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 11:16
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 11:16

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlallerine ilişkin yeni belgelerin daha fazla şok edici ayrıntıları ortaya koyduğunu belirtti. Liz Truss, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Doğu Türkistan ziyareti sırasında tam ve sınırsız erişime izni verilmesi gerektiğini söyledi.

Son günlerde Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlallerine ilişkin yeni belgelerin ortaya çıkmasının ardından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, 24 Mayıs 2022 tarihinde bir açıklama yaparak, yeni belgelerin daha fazla şok edici ayrıntıları ortaya koyduğunu belirtti.

“YENİ BELGELER İLE ŞOK EDİCİ AYRINTILAR ORTAYA ÇIKTI”

Liz Turss, açıklamasında “Birinci elden tanıklıklardan, uydu görüntülerinden ve kendi diplomatlarımızın bölgeye yaptığı ziyaretlerden elde edilen kapsamlı kanıtlara ek olarak, bugün, Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine ilişkin daha fazla şok edici ayrıntı ortaya çıktı” dedi.

Yeni kanıtların, Çin’in Uygur ve diğer Müslümanları hedef almasının olağanüstü boyuta ulaştığına vurgu yapan Liz Truss, Çin’in Uygurlara, zorla çalıştırma, din özgürlüğüne yönelik ciddi kısıtlamalar, çocukların ebeveynlerinden ayrılması, zorla doğum kontrolü ve toplu hapsetme gibi baskı politikalarını uyguladığını belirtti.

“ÇİN’DEN HESAP SORMAYA KARARLIYIZ”

Birleşik Krallık’ın Çin’in Uygur ve diğer Müslümanlara yönelik korkunç zulmünü haykırırken Çin’e karşı uluslararası ortaklarıyla birlikte duracağını belirten Liz Truss, “Çin’den hesap sormaya kararlıyız” ifadesini kullandı.

“TAM ERİŞİM SAĞLANMAYAN BM ZİYARETİ ÇİN’İN GERÇEĞİ GİZLEMESİNE HİZMET EDEBİLİR”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Doğu Türkistan ziyaretine değinen Liz Truss, “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine sahadaki gerçekleri kapsamlı bir şekilde değerlendirebilmesi için Çin’in bölgeye tam ve sınırsız erişim vermesine ilişkin uzun süredir devam eden beklentimizi yineliyoruz ve bu haftaki ziyaretini yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Liz Truss ayrıca, “Böyle tam bir erişim sağlanmazsa, ziyaret yalnızca Çin’in Doğu Türkistan’daki yaptıklarını gizleme girişimlerine hizmet edecektir” dedi.