Birleşik Krallık, Ukrayna'ya saldıran Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletti: Listesine 202 Rus vatandaşı ve şirketi daha ekledi

Güncel
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 18:03
Anife Bilal
13 Nisan 2022, 18:03

Ukrayna’daki savaş can almaya devam ederken Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırı nedeniyle birçok ülke, Moskova yönetimine yaptırım uygulamayı sürdürüyor. Birleşik Krallık, saldırgan Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları genişletme kararı aldı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ukrayna halkına karşı vahşete karışanlara yaptırım uyguluyoruz. Putin’in savaşına yardım eden ve destekleyen herkesi hedef almaya devam edeceğiz.” dedi.

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı saldırı nedeniyle Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımları genişletme kararı alarak yaptırım listesine 202 Rus vatandaşı ve şirketi daha ekledi. Dün gözaltına alınan Rus yanlısı Ukrayna milletvekili Viktor Medvedçuk’un ayrıca Lukoil şirketi ortak sahibi Vagit Alekperov ve Rusya Demiryolları eski başkanı Vladimir Yakunin’in de yaptırım listesine dahil edildi.

BİRLEŞİK KRALLIK: PUTİN’İ DESTEKLEYENLERİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yaptırımların, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki işgalci yönetimlere destek verenleri hedef aldığını belirten Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın doğu bölgelerinde sivillere yönelik korkunç roket saldırılarından sonra, bugün yasa dışı olarak bağımsızlığını ilan eden bölgeleri destekleyenlere ve Ukrayna halkına karşı vahşete karışanlara yaptırım uyguluyoruz. Putin’in savaşına yardım eden ve destekleyen herkesi hedef almaya devam edeceğiz.” dedi.