Birleşik Krallık, Ukrayna’ya askeri desteğini artırarak toplamda 2,3 milyar sterline çıkardı

Ekonomi
Filiz
22 Temmuz 2022, 20:43
Filiz
22 Temmuz 2022, 20:43

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’nın başlattığı savaşta Ukrayna’ya yönelik yapılan yeni askeri yardımları açıkladı. Bakan Wallece, Ukrayna’ya 36 topçu silahı, yüzlerce insansız hava aracı ve bin 600’den fazla tanksavar silahı tedarik edileceğini duyurdu. Böylece Birleşik Krallık’ın savaşın başından bu yana Rus saldırıları altındaki Ukrayna’ya sağladığı askeri destek fonu 2,3 milyar sterline çıktı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace, 21 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’tan Ukrayna’ya 20’den fazla M109 155mm kundağı motorlu silah ve 36 L119 105 mm topçu silahının yakında gönderileceğini duyurdu.

UKRAYNA’YA BİN 600’DEN FAZLA TANKSAVAR GÖNDERİLECEK

Bakan Wallace, “Ukrayna’nın topçuları için 50 binden fazla mermi mühimmatı ve batarya radar sistemleri gönderilecek. Birleşik Krallık Ukrayna’ya önümüzdeki haftalarda yüzlerce hava mühimmatı da dahil olmak üzere insansız hava araçlarıyla birlikte bin 600’den fazla tanksavar silah gönderecek” bilgisini paylaştı.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN UKRAYNA’YA EĞİTİM

Birleşik Krallık’ın, Ukrayna kuvvetleri için 10 bin askere kadar eğitme potansiyeli olan büyük bir eğitim operasyonu başlattığı da belirtiliyor.

Açıklamada, “Sağladığımız ekipmanın ölçeği ve yelpazesi, kararlılığımızın gücünü gösteriyor. Uluslararası ortaklarımızla birlikte, Ukrayna’nın ülkelerini Putin’in (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) yasa dışı işgaline karşı savunmak için gerekli araçlara sahip olmasını sağlayacağız” ifadeleri kullanıldı.

BİRLEŞİK KRALLIK’IN UKRAYNA’YA DESTEĞİ  2,3 MİLYAR STERLİNE ÇIKTI

Bakan  Wallace, Birleşik Krallık’ın askeri desteğinin ve savaşın başlamasından bu yana devam eden destek fonunun 2,3 milyar sterline çıktığını vurguladı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.