Birleşik Krallık, Ukrayna'dan tahıl taşıyan gemilerin Rus ablukasına karşı korunması planını destekliyor

Güncel
qha muhabir
24 Mayıs 2022, 13:00
qha muhabir
24 Mayıs 2022, 13:00

Birleşik Krallık; Ukrayna’nın tahıl ihracatı üzerinde bulunan Karadeniz’deki Rus ablukasını kaldırmaya yönelik Litvanya’nın gönüllülerden oluşan bir deniz koalisyonu kurma önerisini destekledi.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, 23 Mayıs 2022 tarihinde Londra’da Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ile yaptığı görüşmede Ukrayna’dan tahıl taşıyan gemilerin Rus ablukasına karşı korunması için gönüllülerden oluşan bir deniz koalisyonu kurma planı önerdi. Birleşik Krallık, söz konusu planı destekledi.

Zaman çok çok kısa. Yeni bir hasada yaklaşıyoruz ve tahılı Karadeniz’deki Odesa limanından ihraç etmenin başka bir pratik yolu yok” diyen Litvanya Dışişleri Bakanı Landsbergis, “Savunmasız ülkelere, dünyayı beslemek için gerekli adımları atmaya hazır olduğumuzu göstermemiz şart” ifadelerini kullandı. Landsbergis ayrıca Ukrayna’nın bu yıl sadece 80 milyon ton buğday ihraç etmesi gerektiğini ve tek seçeneğin Odesa üzerinden olduğunu söyledi.

“NATO DIŞINDA BİR DENİZ KORUMA OPERASYONU TAHIL GEMİLERİNİ KORUYABİLİR”

Landsbergis, tahıl gemileri Karadeniz’de ilerlerken ve Rus savaş gemilerini geçerken onları NATO tarafından yürütülmeyen bir deniz koruma operasyonunun koruyabileceğini öne sürdü. Birleşik Krallık dışında, Mısır gibi tahıl kıtlığından etkilenen ülkelerin de gerekli korumayı sağlayabileceğini dile getirdi.

ASKERİ GEMİLER VEYA UÇAKLAR TAHIL GEMİLERİNİ KORUYACAK

Landsbergis, “Bu operasyonda askeri gemiler ya da uçaklar veya her ikisi, tahıl tedarikinin Odesa’dan güvenli bir şekilde ayrılabilmesini ve Rus müdahalesi olmadan Boğaz’a ulaşmasını sağlamak için kullanılacaktır. Nakliye hatlarını korumak için önemli deniz gücüne sahip istekli ülkeler ve tahıl eksikliğinden etkilenen ülkelerden oluşan bir koalisyona ihtiyacımız var” dedi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss ise ülkesinin, Kraliyet Donanmasının koruma görevine katılmasını isteyeceğini ve plan hakkında müttefikleriyle görüşeceğini söyledi.