Birleşik Krallık: Rus paralı asker gücü Wagner grubu, Ukrayna'nın doğusunda konuşlanıyor

Güncel
qha muhabir
30 Mart 2022, 00:10
qha muhabir
30 Mart 2022, 00:10

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rusya’nın, paralı asker gücü Wagner grubuna ait binden fazla askeri Ukrayna’nın doğusuna konuşlandırdığını duyurdu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı 28 Mart 2022 tarihinde sosyal medyada yaptığı bir paylaşımında, savaşta ağır kayıplar veren ve durdurulan Rusya tarafından Rus paralı asker şirketi Wagner Grubu’na ait binden fazla askeri Ukrayna’nın doğusuna konuşlandırıldığını açıkladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Rus paralı askeri şirketi Wagner Grubu Ukrayna doğusuna yerleştirildi. Örgütün üst düzey liderleri de dahil olmak üzere, askeri operasyonları üstlenmek için binden fazla paralı asker görevlendirilmeyi bekliyor.

Rusya’nın işgalci saldrıları sırasında ağır kayıplar vermesi ve büyük ölçüde durdurulması nedeniyle Rusya’nın, Wagner personelini, Afrika ve Suriye’deki operasyonlarında kullanmak yerine öncelikle Ukrayna’da kullanmaya karar verdiği belirtildi.

Birleşik Krallık, geçen hafta, Wagner Grubu da dahil olmak üzere birçok Rus birey ve kuruluşlarına daha fazla yaptırım uygulanması yönünde karar almıştı.