Birleşik Krallık: Putin, Batı'nın Ukrayna'yı desteklemek için birleşeceğini anlamalı

Güncel
qha muhabir
01 Mart 2022, 22:38
qha muhabir
01 Mart 2022, 22:38

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Polonya Başbakanı Mateuzsz Morawiecki ile düzenlediği basın toplantısında, Rusya’ya yaptırımlar konusunda yapabilecekleri daha çok şey olduğunu belirterek, “Putin, vahşetinin amansız bir ekonomik baskıyla karşılanacağını ve Batı’nın Ukrayna’yı desteklemek için birleşeceğini anlamalı” dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, NATO üyesi Polonya’yla dayanışma göstermek amacıyla bu ülkeye düzenlediği ziyaret kapsamında, başkent Varşova’da Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’yle basın toplantısı düzenledi.

PUTİN’İN SİVİLLERE KARŞI BARBARCA TAKTİK KULLANMAYA, ÇOCUKLARI ÖLDÜRMEYE HAZIR OLDUĞU AÇIK

Rusya-Ukrayna savaşının ilerleyişine ilişkin değerlendirme yapan Johnson, “Vladimir Putin’in masum sivillere karşı barbarca ve ayrım gözetmeyen taktikler kullanmaya, kuleleri bombalamaya, kulelere füzeler fırlatmaya, gördüğümüz gibi çocukları öldürmeye hazır olduğu açık” dedi.

“PUTİN BAŞARAMAYACAK”

“Putin’in savaş makinesi Ukrayna’yı bastırmayı başaramayacak” diyen Başbakan Johnson, “Bu korkunç çatışma ilerledikçe Putin’in başarısız olacağına, başarısız olması gerektiğine, egemen ve demokratik bir Ukrayna’yı korumayı ve korumayı başaracağımıza her zamankinden daha fazla inanıyorum. Ortak hedefimiz bu” ifadesini kullandı.

“ZELENSKIY SADECE KENDİ HALKINA DEĞİL DÜNYAYA İLHAM VERDİ”

Johnson, Putin’in, Ukrayna halkının kendi ülkesini savunma ve koruma konusundaki tutkulu arzusunu hafife aldığını dile getirerek “Volodımır Zelenskıy’in gösterdiği liderliği ve cesareti takdirle karşılayabilirim. Bence o, olanlardan ötürü sadece kendi halkına değil dünyaya da ilham verdi ve harekete geçirdi” diye konuştu.

“RUSYA’YA YAPTIRIMLAR KONUSUNDA YAPABİLECEĞİMİZ DAHA ÇOK ŞEY VAR”

Rusya’ya yaptırımlar konusunda yapabilecekleri daha çok şey olduğuna işaret eden Johnson, “Putin, vahşetinin amansız bir ekonomik baskıyla karşılanacağını ve Batı’nın Ukrayna’yı desteklemek için birleşeceğini anlamalı” dedi.

Johnson, uluslararası para transferi SWIFT sistemine de atıfta bulunarak, “Açıkçası SWIFT’te yapılacak daha çok şey var, şimdiden dramatik bir etkisi olmasına rağmen SWIFT’i daha da sıkılaştırabiliriz, bence daha ileri gitmemiz gerekiyor. Sberbank’ta yapılacak daha çok şey var, Rus varlıklarının dondurulması konusunda yapılacak daha çok şey var” diye konuştu.

British Prime Minister Boris Johnson, right, sits with Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki at the start of their meeting inside 10 Downing Street in London, Britain, November 26, 2021. Matt Dunham/Pool via REUTERS

“SİVİLLERİ BOMBALAYAN BİRİYLE PAZARLIK OLMAZ”

Rusya ile Ukrayna arasında yürütülen müzakerelere ilişkin Johnson, “Tankları, Kıyiv’e doğrultan ve sivilleri bombalayan biriyle nasıl pazarlık yapabilirsiniz… Bence bu imkânsız.” değerlendirmesinde bulundu.

“200 BİNDEN FAZLA UKRAYNALININ BİRLEŞİK KRALLIK’A GELMESİNE İZİN VEREBİLİRİZ”

Johnson, Ukrayna’dan İngiltere’ye gelebilecek kişilerin sayısının sorulması üzerine sayıyı hesaplamanın zor olduğunu ancak 200 binden fazla kişinin Birleşik Krallık’a gelmesine izin verilebileceğini bildirdi.