Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Truss, bu ay sonunda Ukrayna’yı ziyaret edecek

Haberler
Anife Bilal
07 Ocak 2022, 18:04
Anife Bilal
07 Ocak 2022, 18:04

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ocak ayı sonunda Ukrayna’ya ziyaret düzenleyecek. Ülkesinin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini belirten Bakan Truss, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herhangi bir askeri saldırganlığının ciddi bir stratejik hata olacağını vurguladı.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Ocak ayı sonunda Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirecek. Dün Avam Kamarasında konuşma yapan Bakan Truss, “Bu ayın sonunda Kıyiv’i ziyaret etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi. Birleşik Krallığın Ukrayna toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini belirten Bakan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik herhangi bir askeri saldırganlığının ciddi bir stratejik hata olacağını vurguladı.

“SALDIRGAN OLAN RUSYA’DIR”

Truss, “Rusya’nın demokratik komşularını devirmek için yürüttüğü kampanyayı kabul etmiyoruz. Bu kampanyaya temelsiz söylemler ve yanlış bilgiler eşlik ediyor. Saldırgan duruşlarını haklı çıkarmak için Ukrayna’yı bir tehdit olarak gösteriyorlar. NATO’yu haksız yere provokasyon yapmakla suçluyorlar. Tüm bunlar gerçeklerden uzak. Ukrayna’nın soğuk kanlılığı övgüye değer, NATO ise her zaman bir savunma ittifakı olmuştur. Bu durumda saldırgan Rusya’dır. Rusya, Ukrayna sınırında ve işgal altındaki Kırım’da çok sayıda asker topladı.” ifadelerini kullandı.