Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson: Putin asla Ukrayna halkının ruhunu kıramayacak

Güncel
qha muhabir
04 Nisan 2022, 18:59
qha muhabir
04 Nisan 2022, 18:59

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Rus işgaline direnen Ukrayna’ya destek ifadelerinin yer aldığı bir video yayımladı. Johnson söz konusu videoda, “Putin asla Ukrayna halkının ruhunu kırmayacak ve onların anavatanlarını işgal edemeyecek. Ukrayna yeniden yükselecek ve bir kez daha özgür ve egemen uluslar arasındaki yerini alacaktır” dedi.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki bölgelerin kurtarılmasıyla, işgalci Rus ordusu tarafından öldürülen sivil cesetleriyle ilgili vahşet görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson 4 Nisan 2022 tarihinde sosyal medya üzerinden Ukrayna’yı destekleyen bir video yayımladı.

BORİS JOHNSON: UKRAYNA YENİDEN YÜKSELECEK, ÖZGÜR VE EGEMEN ÜLKE OLACAK

Paylaştığı videoda “Putin asla Ukrayna halkının ruhunu kırmayacak veya onların anavatanlarını işgal edemeyecek” diyerek Rusya’nın mağlubiyetine işaret eden Boris Johnson, “Ukrayna yeniden yükselecek ve bir kez daha özgür ve egemen uluslar arasındaki yerini alacaktır” ifadeleriyle Ukrayna’nın özgür geleceğine yönelik inancını dile getirdi.

“GÖREVİMİZ, UKRAYNA’YI DESTEKLEMEK İÇİN HER ŞEYİ YAPMAKTIR”

Videoda, işgalci Rus saldırılarının başlangıcından bu yana Rus birliklerinin ve tanklarının sınırları aştığını ancak Ukraynalıların, yenilmez bir cesaret ve azim ile vatanlarını savunduklarını söyleyen Boris Johnson, “Biz Britanya’da onların kahramanlıklarına ve vatanseverliklerine hayranlığımızı kaybettik. Bizim görevimiz onları desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaktır. Birleşik Krallık, dostlarını desteklemekten asla vazgeçmeyecek” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlattığını duyurdu. Rus ordusu, Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan işgalci Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor.