Birleşik Krallık bakanlarından Ankara'ya kritik ziyaret

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 11:00
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Haziran 2022, 11:00

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace bugün Ankara’ya resmi ziyaret düzenledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın İngiliz mevkidaşları ile gündeminde Ukrayna’nın tahıl koridoru meselesi ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Elizabeth Truss ile Ankara’da bir araya geldi. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace ise Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ile görüşmek için Ankara’da olacak. Önemli gündem başlıklarıyla Türkiye’yi ziyaret eden her iki bakanın ajandasında, Ukrayna tahıl koridoru meselesi ilk sırada yer alıyor.

TÜRKİYENİN TAHIL KORİDORİ DİPLOMASİSİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı ve İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Bakanı Elizabeth Truss’un gündeminde Ukrayna tahılının uluslararası pazarlara ulaştırılabilmesi çabalarının yanı sıra iki ülke ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konular da yer alıyor.

BAKAN AKAR İNGİLİZ MEVKİDAŞI WALLACE İLE BİR ARAYA GELECEK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace’ı bugün Ankara’da resmi törenle karşılayacak. Bakan Hulusi Akar, geçen günlerde Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda mevkidaşı Wallace ile görüşmüştü. Ankara’da yapılacak olan baş başa ve heyetler arası görüşmelerde ana gündem maddesi; Ukrayna’nın tahıl koridoru meselesi olacak. Bakanların toplantı masasında Ukrayna’daki gelişmelerin yanı sıra savunma sanayisinde iş birliği ve ikili ilişkiler de yer alacak.