Bir Vücut: Kıyiv'de siyasi tutsaklara destek eylemi

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
03 Mayıs 2019, 13:06
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
03 Mayıs 2019, 13:06

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek amacıyla “Bir Vücut” isimli eylem düzenlendi.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 27 Mart 2019’da yapılan ve 24 Kırım Tatarının tutuklanmasıyla sonuçlanan çoklu baskınlara karşı düzenlenen etkinlik, 2 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi binasında gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kırım Özerk Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Ayder Rüstemov, Kırımlı siyasi tutsaklar ve onların ailelerini desteklemek için Kırım Tatar halkının Ukraynalı ve uluslararası insan hakları örgütleri ve tüm Müslümanlar arasındaki etkileşiminin önemine dikkat çekti.

Müftü Rüstemov, beş yıl boyunca işgalcilerin yaptıklarının cezasız kalması, baskı ve ayrımcılığın sonucu on binlerce Kırımlının evlerini terk etmek zorunda kaldığını, 94 kişinin hapse atıldığını, 19 kişinin 3 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını, 168 çocuğun babasız kaldığını belirtti.

“Rusya Federasyonu’nun baskı mekanizması, klasik yöntemler kullanıyor. Şimdi Hizb-ut Tahrir ve diğerlerinin kısayollarını kullanıyorlar. Ancak bu araçların, vatandaşlık statüsü olan Ukrayna vatandaşları olan Kırım Tatarlarına karşı melez baskılar yapmak için kullanıldığını biliyoruz.”

Rüstemov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rus baskı mekanizması klasik yöntemler kullanıyor. Bugün Hizb-ut Tahrir ve diğerlerini kullanıyorlar. Ancak bu araçların, Kırım Tatarları başta olmak üzere Rus işgalini kabul etmeyen  Ukrayna vatandaşlarına karşı hibrit baskılar uygulamak için kullanıldığını biliyoruz.” şeklinde konuşan Rüstemov, “Ama Müslüman Kırım Tatarlarının karşılaştığı tüm zorluklara rağmen bir ve güçlü olmalıyız.”

Gazeteci Seytumer Seytumerov, konuşmasında 27 Mart tarihinde Kırım Tatarlarının evlerine Rus işgalci güçlerin düzenlediği baskınlar ve alıkonulan Kırım Tatarları hakkında bilgi verdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM’nin, Kırım Tatar halkının haklarının korunması, geçici işgal altında bulunan insan hakları ve özgürlüklerinin korunması alanında yürüttüğü uluslararası faaliyetlerinin ana yönleri hakkında konuştu. Etkinlik, bugün Rus hapishanelerinde bulunan vatandaşlar, Rus işgal yönetiminin her türlü baskısına uğrayan Kırım Tatar halkı ve otoriter rejimlerin baskı ve takibatına maruz kalan herkes için yapılan dua ile son buldu.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart 2019 tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart 2019 tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs 2019 tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart 2019’da yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.