Biden, Ukrayna'yı işgal ederse Putin'in kendisine yaptırım uygulayabileceğini söyledi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 11:11
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Ocak 2022, 11:11

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisine yaptırım uygulayabileceğini söyledi. Devlet başkanlarının şahsın yönelik nadir görülen bu uyarının ardından Biden, Putin’i de Ukrayna’yı işgalinin bedelinin “çok ağır” olacağı konusunda uyardığını vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, başkent Washington’da gerçekleştirdiği bir ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Biden, “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” sorusuna “Evet” şeklinde yanıt verdi.

8 BİN 500 AMERİKAN ASKERİ ALARMDA

NATO’nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa’ya hareket edebileceğini söyleyen Biden, “Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz.” diye konuştu.
Biden, olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını yineleyerek, “Ukrayna’ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok.” dedi.

“2. DÜNYA SAVAŞINDAN BU YANA EN BÜYÜK İŞGAL OLUR”

Putin’i de işgalin bedelinin “çok ağır” olacağı konusunda uyardığını vurgulayan Biden, “Ona eğer Ukrayna’ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir.” şeklinde konuştu.