Biden, Putin'e Ukrayna'ya olan desteğini yineledi

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Nisan 2021, 21:41
Ozan Barış Erim
13 Nisan 2021, 21:41

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Biden görüşmede, Putin’e Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve gerginliği azaltma çağrısında bulundu.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Beyaz Saray’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Görüşmede, New START Anlaşmasının genişletilmesi ile ABD ve Rusya’nın silah kontrolü ve mevcut güvenlik meseleleri konusunda stratejik istikrar diyaloğunu sürdürme niyeti de dile getirildi.” ifadesi kullanıldı.

BİDEN, RUSYA’DAN GERGİNLİĞİ AZALTMASINI İSTEDİ

Ayrıca Biden’ın görüşmede, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğü olan desteğini yinelediği belirtilen açıklamada, “Biden, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı sarsılmaz taahhüdünün altını çizdi. Biden, Rusya’nın bir anda, işgal altındaki Kırım ve Ukrayna sınırında askeri yığınak yapmasından doğan endişelerimizi dile getirdi ve Rusya’yı gerginliği azaltmaya çağırdı.” diye bildirildi.

ABD’DEN ÜÇÜNCÜ BİR ÜLKEDE ZİRVE TEKLİFİ

Öte yandan ABD Başkanı Biden’ın Putin’e bir zirve teklif ettiğine dikkat çekilen açılamada, “Biden, Putin’e ABD ve Rusya’nın karşı karşıya kaldığı birçok meseleyi tartışmak için gelecek aylarda üçüncü bir ülkede zirve görüşmesi teklif etti.” ifadeleri kullanıldı.