Biden-Putin zirvesi sonrası Rusya, Vaşington Büyükelçisini görevinin başına gönderdi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 19:39
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 19:39

Rusya, istişareler için geri çağırdığı Rusya’nın Vaşington Büyükelçisi Anatoliy Antonov’u, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden zirvesinde alınan karar gereği görevine geri gönderdi. Antonov, ABD’ye gitmek üzere Moskova’dan uçakla ayrıldı.

Rusya, Biden’ın, Putin’i “katil” olarak nitelendirmesi ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle “bedel ödeyecek” şeklindeki açıklaması üzerine çağırdığı Vaşington Büyükelçisi Anatoliy Antonov’u görevine geri gönderdi. Büyükelçi Antonov’u, görevine geri gönderen karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 16 Haziran’da Cenevre Zirvesinde alındı. Rus Ria haber ajansının bildirdiğine göre, Büyükelçi Antonov, ABD’ye gitmek üzere Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’ndan uçakla ayrıldı.

BİDEN, PUTİN’E KATİL VE BEDEL ÖDEYECEK DEMİŞTİ

ABD Başkanı Biden, 17 Mart’ta, Rusya Devlet Başkanı Putin’in “katil” olarak niteledi ve ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle “bedel ödeyeceğini” söylemişti. Ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Vaşington Büyükelçisi Antonov’u, ABD ile ilişkilerin nereye gideceği hususunda istişarelerde bulunmak üzere Moskova’ya çağırdı. Kremlin ise ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın ülkesine gitmesini istedi. Sullivan da 22 Nisan’da, Washington’a istişarelerde bulunmak üzere geri döndü.