Biden-Putin görüşmesi öncesi Zelenskıy'dan mesaj

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Haziran 2021, 15:49
Ozan Barış Erim
07 Haziran 2021, 15:49

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuzey Akım-2 Doğal Gaz Boru Hattı ile ilgili aldığı yaptırım kararını kaldırmasına hoş olmayan şekilde şaşırdıklarını ifade etti. Ayrıca Zelenskıy, 16 Haziran 2021 tarihinde ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesinde Biden ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD’nin Kuzey Akım-2 projesi ile ilgili yaptırımı kaldırma kararını değerlendirdi. Yaptırımın kaldırılmasına hoş olmayan şekilde şaşırdıklarını söyleyen Zelenskıy, Biden ile nisanda ayında yaptığı telefon görüşmesinde farklı bir şekilde konuştuklarını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ABD’nin Kuzey Akım-2’yi durdurabilecek tek güç olduğuna dikkat çekerek projenin sadece Avrupa değil ABD için de bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

ZELENSKIY: BİDEN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIM

Rusya konusunu iyi bildiklerini ifade eden Zelenskıy, bu bağlamda müzakere gerçekleştirmenin önemli olduğunu aktardı. Zelenskıy, Putin ile yapılacak görüşme öncesinde Biden ile görüşmeye hazır olduğunun altını çizerek, “Ukrayna anayasasının garantörü olarak her an uçağa atlayıp Ukrayna’yı savunmaya hazırım, (Putin ile) görüşmesi öncesi onunla buluşup tüm detayları ele almaya hazırım.” ifadesini kullandı.