"Biden'ın Putin'e de doğrudan söylediği gibi, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Haziran 2021, 10:32
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Haziran 2021, 10:32

Beyaz Saray Ukrayna’ya askeri yardımın dondurulduğu iddialarını reddetti. Beyaz Saray, Ukrayna için hazırlanan 100 milyon dolar değerindeki askeri yardım paketinin, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 16 Haziran’daki zirve öncesi askıya alındığı iddialarını yalanladı.

ABD merkezli yayın yapan Politico gazetesi üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya’nın Nisan ayında Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasının ardından Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya bir yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığını belirtti.

Haberde, Ukrayna için 100 milyon dolarlık silah yardımı hazırlandığı ancak söz konusu paketin 16 Haziran’daki Biden-Putin zirvesi öncesi dondurulduğu ileri sürüldü. Söz konusu yardım paketinin içinde kısa menzilli hava savunma sistemleri, küçük silahlar ve tanksavar silahların yer aldığı kaydedildi. AA’da bugün yer alan habere göre Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise 16 Haziran’daki Biden-Putin zirvesinden önce Ukrayna’ya askeri yardım paketinin iptal edildiğine yönelik iddiaları yalanlayarak, dün yayımladığı yazılı açıklamada, “Ukrayna’ya güvenlik yardımımızı geri çektiğimiz fikri saçma. Sadece geçen hafta, ABD-Rusya zirvesi yaklaşırken, aralarında silahların da olduğu 150 milyon dolarlık güvenlik yardımını Ukrayna’ya verdik” dedi. Psaki, kongre onayını alan Ukrayna yardımlarının tamamını şu ana kadar ülkeye ulaştırdıklarını bildirerek söz konusu zirveden iki gün önce Biden’ın NATO’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yardımların süreceği mesajını verdiğine değindi.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’YA MÜDAHALESİ DURUMUNDA EK FON”

Psaki, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi durumunda Ukrayna’ya ek fonlar sağlamaya da hazır olduklarını vurgulayarak, “Biden’ın Putin’e de doğrudan söylediği gibi, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz” ifaddelerini kullandı.