Beyaz Saray, Joe Biden’ın “kanser oldum” ifadelerine açıklık getirdi

Güvenlik
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 16:45
Ömer Kaya
21 Temmuz 2022, 16:45

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın dün konuşmacı olarak katıldığı bir etkinlikte kansere yakalandığına dair yaptığı açıklama, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Tepkiler üzerine Beyaz Saray sözcü yardımcılarından Andrew Bates, ABD Başkanı Biden’ın ifadelerinin yanlış anlaşıldığını ve konuşmasında göreve gelmeden önce atlattığı cilt kanseri hastalığından bahsettiğini bildirdi.

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşma sırasında kullandığı tepki çeken ve merak uyandıran “kanser oldum” ifadelerine ilişkin bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Başkan Biden’ın gerçekleştirdiği konuşmada yakalandığı cilt kanserini hatırlattığı ifade edildi.

BAŞKAN BIDEN GÜNDEM YARATAN KONUŞMASINDA NELER SÖYLEDİ?

Joe Biden, geçen gün ABD’nin Massachusetts eyaletinde konuşmacı olarak katıldığı bir etkinlikte fosil yakıtların insan sağlığına ve çevreye verdiği zarardan bahsederken “Bunlar yüzünden ben ve birçok insan kansere yakalandık” ifadelerini kullanarak birçok insanın kafasını karıştırdı. Sosyal medyada birçok kullanıcı dünden beri Biden’ın ifadelerini tartıştı.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Andrew Bates, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklayıcı bir paylaşımda bulundu. John Bates, Biden’ın yaptığı konuşmasında ABD başkanlığından önceki dönemlerde yakalandığı cilt kanseri hastalığından bahsettiğini belirtti. Bates, yaptığı açıklamada Biden’ın geçen yıl Kasım ayında yayımlanan sağlık raporunda da kanseri atlattığını hatırlattı.