Beyaz Saray: Erdoğan-Biden görüşmesi yüz yüze diplomasi için bir fırsat

Güncel
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 13:58
Ozan Barış Erim
10 Haziran 2021, 13:58

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın düzenlediği ilk yurt dışı ziyaret programında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelikleri arasına aldığını belirtti. Ayrıca Psaki, Biden’ın Erdoğan ile görüşmesinin yüz yüze diplomasi için bir fırsat olacağını ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’ın ilk yurt dışı ziyaret programına ilişkin bugün açıklamalarda bulundu. Psaki, Biden’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeyi öncelik edindiğini belirtti. Psaki, 14 Haziran 2021 tarihinde yapılması planlanan görüşmenin yüz yüze diplomasi için bir fırsat olacağının altını çizdi.

“TÜRKİYE, CİDDİ ANLAŞMAZLIKLAR YAŞADIĞIMIZ BİR ÜLKE”

Ayrıca Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Erdoğan ve Biden’ın yapacağı görüşmeye ilişkin beklentilerinin ne olduğunun sorulması üzerine, “Bu ilişki, yapıcı bir şekilde birlikte çalışmaya devam edilmesi gerektiğini hissettiğimiz alanların ve fırsatların olduğu, aynı zamanda ciddi anlaşmazlıklar yaşadığımız alanların da olduğu bir NATO ortağıyla olan ilişki. Bu, Başkan Biden’ın, ilk yurt dışı ziyaretinde ikili görüşmeyi öncelik edinmenin önemli olduğunu hissettiği yüz yüze diplomasiye sahip olmak için bir fırsat.” dedi.