Beyaz Saray'dan Kongre baskını ile ilgili kınama

Güncel
Ozan Barış Erim
08 Ocak 2021, 13:18
Ozan Barış Erim
08 Ocak 2021, 13:18

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, dün Kongre binasına gerçekleşen baskın ile ilgili açıklamada bulundu. McEnany, Kongre binasına yapılan baskını en güçlü şekilde kınadıklarını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongreyi basmasının ardından açıklama yaptı. Tüm Beyaz Saray adına konuştuğuna dikkat çeken McEnany, “Milletimizin Kongresinde gördüğümüz şeyler, ayıp ve Amerikan değerlerine aykırıdır. Bu yaşananları yönetimimiz adına en güçlü şekilde kınıyoruz. Kanunsuzca hareket edenler yargılanmalıdır.” dedi.

“GÖRDÜKLERİMİZ PROTESTO DEĞİLDİ”

Öte yandan ABD anayasasında protesto hakkının korunduğunu belirten McEnany, “Washington’da ve ülke genelinde gördüklerimiz, bu hakkı kullanmak değildi. Çarşamba günü ülkemizin Kongresinin koridorlarında yaşananlar da bu hakkın kullanılması değildi.” diye konuştu. 

BİRLİK ÇAĞRISINDA BULUNDU

McEnany, konuşmasında birlik çağrısında bulunarak, “Dün Kongre binamızı şiddet eylemleriyle işgal edenler, bu yönetimin tüm değerlerine karşıdır. Beyaz Saray’daki herkes, iktidarın düzenli bir şekilde devredilmesini sağlamak için çalışmaktadır. Şimdi Amerika için bir araya gelme ve şiddeti reddetme zamanıdır.” ifadelerini kullandı.