Belarus’ta Ryanair uçağında yakalanan muhalifler ev hapsine alındı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 12:03
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 12:03

Atina-Vilnius seferini yaparken asılsız bomba ihbarı nedeniyle Minsk’e acil iniş yapan Ryanair’e ait uçakta gözaltına alınan muhalifler hakkında Belarus’tan yeni açıklama geldi. Belarus, kendi vatandaşı Roman Protaseviç ve Rus vatandaşı Sofiya Sapega’nın ev hapsine alındığını açıkladı.

Lukaşenko idaresindeki Belarus yönetimi, Belarus vatandaşı muhalif gazeteci Raman Prataseviç’i ve bir muhalif sosyal medya hesabından güvenlik güçleri ile ilgili kişisel veriler dağıtmakla suçlanan Rus vatandaşı Sofiya Sapega’ı hava korsanlığı yaparak gözaltına almıştı. Ryanair yolcu uçağı olayına dair yeni bir gelişme kaydedildi. Belarus’un sahte bomba ihbarıyla Ryanair Havayollarına ait şirketi zorla Minsk’e indirmesi ve uçaktaki muhaliflerin son durumuna dair komiteden yapılan açıklamada, Protaseviç ve Sapega’nın suçlandığı konularla ilgili tutarlı itiraflar içeren ifade verdiği ve soruşturmada mahkeme sürecine kadar güvenlik görevlileri ile iş birliği yapacaklarına dair başvuruda bulundukları kaydedildi.

Belarus - Kırım Haber Ajansı - QHA

EV HAPSİNE ALINDILAR

Açıklamada, başvurunun incelenmesinden sonra ihtiyat tedbirinin değiştirilerek sanıkların gözaltı merkezinden ev hapsine alındığı ifade edildi. Protaseviç ve Sapega hakkında soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

RYANAİR YOLCU UÇAĞI OLAYI NEDİR?

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a giden Ryanair havayolu şirketine ait uçak, 23 Mayıs’ta Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı. Belarus bomba ihbarı yapıldı iddiasıyla uçağı Minsk’te indirilmesini talep etti.
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun talimatıyla uçağa eşlik etmek üzere bir Mig-29 savaş uçağı kaldırıldı. Uçak Minsk’ten yeniden havalanmadan önce, uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta muhalif haber grubunun eski editörü Belarus’ta terör olaylarına karıştığı gerekçesiyle aranan bir sosyal medya hesabının kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Belarus vatandaşı Roman Protaseviç ile bir muhalif sosyal medya hesabından güvenlik güçleri ile ilgili kişisel veriler dağıtmakla suçlanan Rus vatandaşı Sofiya Sapega gözaltına alındı. Uçakta yapılan aramalar sonucunda bomba ihbarının asılsız çıktığı duyuruldu.