Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rusya'dan nükleer silah isteyebileceğini duyurdu

Güncel
_QHA Ankara
02 Aralık 2021, 15:14
_QHA Ankara
02 Aralık 2021, 15:14

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, NATO’’nun Almanya’daki nükleer silahları Polonya’ya yerleştirmesi söz konusu olursa, Rusya’dan buna karşı etkili olacak nükleer silahları Belarus’a geri isteyeceklerini açıkladı.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Rus propaganda medyasına verdiği röportajda, Avrupa’nın Belarus’a yönelik yaptırım politikalarını değerlendirdi.

LUKAŞENKO’DAN BATILI ÜLKELERE NÜKLEER TEHDİDİ!

Lukaşenko, Rusya’dan nükleer silahları Belarus’a konuşlandırmasıyla tehdit etti. Lukaşenko, “Çünkü Belarus’ta bir tanesi hariç Topol stratejik amaçlı füze fırlatma sistemleri tamamen yerinde ve hala kullanıma hazır. Batı’nın nükleer silahlara nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz.” şeklinde konuştu. Rusya’nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin’in ABD baskısı nedeniyle kendisinden bu alanları yok etmesini istediğini belirten Lukaşenko, “Ben, ‘hayır’ dedim ama baskı aşırı olduğu için bir tane alanı yok ettik.” ifadelerini kullandı. Özel silah yerlerini de kapsayan bu alanların küçük değil, çok geniş olduğunu altını çizen Lukaşenko, “Bütün bunları korudum. Amerikalılar ve Batı bana sürekli ‘neden’ diye sordu. Bu sorulara hala cevap vermedim.” dedi.

PUTİN’DEN NÜKLEER TALEBİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Almanya’nın nükleer silahtan vazgeçmesi durumunda bu silahları Doğu Avrupa’ya yerleştirebilecekleri açıklamasına tepki gösteren ve NATO’ya tehditler savuran Lukaşenko, “Bu silahları Polonya’ya getirecekler. O zaman Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e nükleer silahları Belarus’a geri vermesini önereceğim.” ifadelerini kullandı.

“Boşuna söylemedim, Belarus topraklarında biz buna hazırız. Basiretli bir mal sahibi olarak hiçbir şeyi yok etmedim. (Nükleer silahlar için Sovyetler Birliği döneminden kalma) bütün hangarlar yerinde duruyor.” diyen Lukaşenko, faaliyetleri ile başta Ukrayna olmak üzere bölge devletlerine ciddi bir güvenlik riski oluşturuyor.