Bali’de yapılan G20 toplantısında Ukrayna tahıl ihracatı konuşuldu

Ekonomi
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2022, 20:45
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Temmuz 2022, 20:45

G20 Dışişleri Bakanları toplantısı Endonezya’nın başkenti Bali’de gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bali’de katıldığı toplantıda ikili görüşmeler yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) İcra Direktörü David Beasley ile yaptığı görüşmede Ukrayna’nın Rusya tarafından alıkonulan limanları ve tahıl ihracatı konuları görüşüldü.

G20 Dışişleri Bakanları toplantısı bugün Endonezya başkenti Bali’de gerçekleşti. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu katıldığı toplantıda, Fiji ve Arjantin Dışişleri Bakanları ve BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley ile görüştü.

UKRAYNA’NIN TAHIL İHRACATI GÖRÜŞÜLDÜ

Çavuşoğlu’nun, BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Beasley ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın bloke ettiği limanlardan Ukrayna’nın tahıl ihracat problemi ve Suriye’ye sınır ötesi yardım konularının ele alındığı bildirildi.

Öte yandan, Bakan Çavuşoğlu, Twitter resmi hesabından paylaşımlarda bulundu. Paylaşımında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle etkileri her geçen gün daha fazla hissedilen gıda, enerji ve göç sorunlarına karşı etkin çok taraflılığı ve iş birliği güçlendirilmeli mesajını iletti.

İKLİM KONULARI ELE ALINDI

Fiji Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Josaia Voreqe Frank Bainimarama ile görüşen Çavuşoğlu, iklim değişiklikleri konularını ele aldıklarını ve Fiji ve Türkiye’nin uluslararası platformlardaki iş birliklerini konuştuklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero ile yaptığı görüşmede ise ekonomik ilişkileri ve enerji iş birliği konularını görüştüklerini açıkladı.

TOPLANTININ ARDINDAN AÇIKLAMA

Çavuşoğlu, G20 toplantısında konuşulanlar arasında Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşın olduğunu belirtti. Rusya’nın bloke ettiği limanlarda bulunan tahılların ihracatının gerçekleşmesi için BM ile planlarının olduğunu ve neler yapılabileceği konusunda çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Ukrayna ile sürekli görüşmeler yapıldığını ve dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile telefonda görüştüğü bilgisini verdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın başlattığı savaş sonucunda oluşan gıda güvenliği ve göç sorunu konusunuda değerlendirdiklerini söyledi.