Bakan Uruskıy: Türkiye ile iş birliğimiz ivme kazanıyor ve eminim ki başarılı olacağız

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 11:44
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Ocak 2021, 11:44

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskıy, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma iş birliğini değerlendirdi. Uruskıy, savunma alanında projelere ilişkin iki ülke firmalarının kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Ukrayna’da savunma teknolojileri ve yüksek teknoloji geliştirilmesi için Temmuz 2020’de kurulan Stratejik Endüstriler Bakanı Uruskıy, dün Türkiye-Ukrayna savunma iş birliği ile ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Bakan Uruskıy, savunma alanında Türkiye-Ukrayna iş birliğini olumlu gördüğünü ifade ederek, “Ukraynalı savunma şirketlerinin gelişimi için Türkiye’yle artan iş birliği itici güç olarak özellikle önemli.” vurgusu yaptı.

“KIYİV’İN ANKARA’YLA İŞ BİRLİĞİNE VERDİĞİ ÖZEL ÖNEM”

Ayrıca Stratejik Endüstriler Bakanı olarak kendisinin çok kez Türkiye’ye gelip savunma şirketlerinin kabiliyetleriyle tanışma imkanı bulduğunu belirten Uruskiy “Bunlar Kıyiv’in Ankara’yla iş birliğinin geliştirilmesine verdiği özel önemi göstermektedir.” dedi.
Uruskiy, ilişkilerin sadece karşılıklı resmi ziyaretlerle sınırlı kalmadığına da değinerek, “İlişkiler pek çok diğer alanda da gelişiyor. Ülkelerimizin senelik ticaret hacminin en az 10 milyar dolara ulaşma potansiyeli var ve Ukrayna bu potansiyeli yakın zamanda gerçekleştirmeye istekli.” diye ekledi.

“TÜRKİYE UKRAYNA’DA YATIRIMLARINI ARTTIRMAK KONUSUNDA İSTEKLİ”

Uruskiy, Kasım 2020’de Ukrayna Başbakan Denis Şmıgal’ın Türkiye ziyareti kapsamında, ikili ticaretin geliştirilmesi konusunda önde gelen Türk şirketleriyle toplantılar gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, “Gördük ki Türk tarafı Ukrayna’da yatırımlarını artırmak ve Ukraynalı üreticilerle ilişkilerini derinleştirmek konusunda istekli. Biz de Türk şirketlerle karşılıklı fayda prensibinde iş birliğimizi geliştirme fırsatları görüyoruz.” dedi.

URUSKIY: TÜRK SAVUNMA ŞİRKETLERİ İLE AKTİF ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

İki ülke arasında bu alanda imzalanan pek çok anlaşmanın olduğuna değinen Uruskıy, şunları söyledi:

“Mesela Ukrayna şirketleri ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Delta Defence, BAYKAR ve daha pek çok Türk savunma şirketiyle aktif bir şekilde iş birliği yapıyor. Ukraynalı savunma şirketlerinin gelişimi için Türkiye’yle artan iş birliği itici güç olarak özellikle önemli. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir husus da, kasım ayındaki ziyaret kapsamında başlıca Türk savunma şirketleriyle de bir toplantı gerçekleştirdik ve toplantıda stratejik iş birliğimiz kapsamında iki ülke arasında savunma alanında iş birliğinin geliştirilmesindeki büyük potansiyel vurgulandı.”

“İLK ADIM İHA’LARLA İLGİLİ İŞ BİRLİĞİ YAPMAK”

Uruskıy, savunma alanında projelere ilişkin iki ülke firmalarının kapasitesinin oldukça yüksek olduğunu aktararak “İlk adım İHA’lara ilişkin üretim ve tedarik, zırhlı araçlar için güç ünitesi, türbin, uçak motoru, roket ile gemi inşası alanlarında iki ülke şirketlerinin iş birliği yapması veya ortak şirketler kurmaktır. Bu alanlarda birbirimizi tamamlayarak modern silahlar üretecek ve bu da ortak çıkarımıza olacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

“İŞ BİRLİĞİ İVME KAZANIYOR, BAŞARILI OLACAĞIZ”

Uruskıy, son olarak iş birliğinin pek çok sonuç verdiğini belirterek, “Mesela geçtiğimiz günlerde ADA tipi korvetlerin Ukrayna donanması için üretimi anlaşması imzalandı. Ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda SİHA üretimi kapsamında teknoloji paylaşımına ilişkin anlaşmalar da öncesinde imzalanmıştı. Bu anlaşmalar Ukrayna’da pek çok iş imkanı yaratacağı için ülkeye sosyo-ekonomik açıdan da olumlu katkısı olacaktır. Özetle, iş birliğimiz ivme kazanıyor ve eminim ki başarılı olacağız.” dedi.