Bakan Kuleba: Ukrayna, Rusya-NATO güvenlik görüşmelerinde yer almalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Aralık 2021, 09:40
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Aralık 2021, 09:40

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın ABD ve NATO ile yapacağı güvenlik görüşmelerinde ülkesinin yer alması gerektiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Rusya’nın ABD ve NATO ile gerçekleştireceği güvenlik görüşmelerinde, Ukrayna’nın da yer alması gerektiğini vurguladı. Öte yandan Kuleba, kendileri için öncelikli konunun uluslararası silahlı çatışmanın sonlanması olduğunu ifade etti.

“UKRAYNA, GÜVENLİK İSTİŞARELERİNİN BİR PARÇASI OLMALI”

Bakan Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı olması halinde ABD, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’nun Rusya ile yapacağı görüşme fikrini desteklediklerini aktardı. “Ukrayna’da Avrupa-Atlantik güvenliği tehlikede.” diyen Kuleba, “Bu nedenle Ukrayna, güvenlik istişarelerinin bir parçası olmalıdır.” dedi.

Rusya’nın çeşitli güvenlik garantileri ile ilgili teklifleri, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov tarafından 15 Aralık 2021’de ABD ve NATO’ya iletildiği açıklanmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığınca da bu teklifleri içeren iki ayrı anlaşma taslağı 17 Aralık’ta yayınlamıştı. Buna göre NATO’nun doğuya doğru genişlemesinden ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin NATO’ya alınmasından vazgeçilmesine dair ABD’den taahhüt istenirken, ABD’nin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde askeri üs kurmaması, herhangi bir askeri faaliyette bulunmak için bu ülkelerin altyapısını kullanmaması ve bu ülkelerle askeri iş birliği yapmaması talepleri yer alıyor.