Bakan Kuleba: Rusya'nın eylemleri, komşu ülkelerini NATO'da toplu güvenlik aramaya itiyor

Güncel
Anife Bilal
17 Ocak 2022, 19:12
Anife Bilal
17 Ocak 2022, 19:12

Rusya, NATO’dan genişlememesini ve Batı Avrupa’da bulunan ülkeleri İttifak’a kabul etmemesini talep etti. Rusya’nın söz konusu talebini değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, “Rusya’nın eylemleri, komşu ülkelerini NATO’da toplu güvenlik aramaya doğru itiyor.” ifadelerini kullandı. Kuleba, “Putin, Ukrayna’nın neden NATO üyeliğini istediğini anlamak istiyorsa tek yapması gereken aynaya bakmaktır.” dedi.

Almanya merkezli Bild gazetesine konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya, ABD ve NATO arasında Cenevre’de düzenlenen müzakereler sırasında Avrupa-Atlantik topluluğunun Rusya’ya net bir şekilde Ukrayna’nın tarafında dimdik durduğunu sergilediğini belirtti. Kuleba, “Rusya Batı’yı bölmeyi başaramadı. Rusya’nın NATO-Ukrayna ilişkileri konusundaki gayri meşru ültimatomları haklı olarak reddedildi…Rusya’nın müzakerelere devam etmesi gerektiğine eminim. Ruslar yeni bir askeri harekat planlamadıklarını söylüyorlar. Sözlerinin ciddiyetini kanıtlamak istiyorlarsa, diyaloğu yerleşik formatlarda sürdürmeleri gerekiyor.” dedi.

“RUSYA’NIN EYLEMLERİ ÜLKELERİ NATO’DA TOPLU GÜVENLİK ARAMAYA İTİYOR”

Rusya’nın NATO’ya yönelttiği “genişlememe” talebini değerlendiren Kuleba, “NATO savunma ittifakıdır; hiç bir ülkeyi zorla üye yapamaz. Paradoks şu ki, komşularını NATO’da toplu güvenlik aramaya motive eden Rusya’nın eylemleridir. Uzun yıllardır Rusya, sınırları boyunca bir çatışma bölgesi yaratıyor ve şu ya da bu şekilde neredeyse tüm komşu ülkelerin güvenliğini baltalıyor. Putin, komşuların neden NATO üyeliğini istediğini anlamak istiyorsa tek yapması gereken aynaya bakmaktır.” ifadelerine dikkat çekti.