Bakan Çavuşoğlu: Türkiye olarak, BM'nin Ukrayna tahılı planını uygulanabilir görüyoruz

Ekonomi
_QHA Ankara
08 Haziran 2022, 21:41
_QHA Ankara
08 Haziran 2022, 21:41

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ikili görüşme gerçekleştirdi. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın ardından oluşan küresel gıda krizine çözüm önerilerinin gölgesinde gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan basın toplantısında Çavuşoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM’nin tahıl koridoruna ilişkin planını makul karşıladığını kaydetti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 7-8 Haziran 2022 tarihlerinde Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’ye gelen Lavrov ile bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü. Ziyaret çerçevesindeki temaslarda, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı tam kapsamlı savaş nedeniyle küresel anlamda gıda tedariki olumsuz etkilenirken Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından yapılamayan tahıl sevkiyatının yeniden başlatılması ile Suriye konularının da aralarında bulunduğu yoğun gündemli bir görüşme gerçekleşti. Ayrıca söz konusu tahıl tankerlerinin Karadeniz’de güvenli yolculuğu, Karadeniz ve limanlara güvenli giriş-çıkışı ile Ukrayna’nın bu konudaki endişeleri gündemdeydi.

“BM’NİN PLANINI UYGULANABİLİR OLARAK GÖRÜYORUZ”

Basın toplantısında konuşan Bakan Çavuşoğlu, tahıl koridoruna ilişkin, “BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz” Rusya ve Ukrayna’nın da bunu kabul etmesi gerekiyor. Bunun ile ilgili görüşmenin İstanbul’da yapılabileceğini dile getirdik.” açıklamasını yaptı.

UKRAYNA-RUSYA MÜZAKERELERİ YENİDEN BAŞLAYACAK MI?

Ukrayna ile Rusya arasında İstanbul müzakerelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, görüşmelerin yeniden başlamasına ilişkin şunları söyledi:

Tarafların 29 Mart’ta İstanbul’da yaptıkları görüşmelerde anlamlı ilerleme sağlanmıştı. Ancak ardından yaşanan gelişmeler malesef müzakereleri ikinci plana itti. Halbuki sürdürülebilir bir barışın temeli atılabilirdi. Biz halen bu tutumumuzu Türkiye olarak koruyoruz. Savaşın bir an önce müzakereler yoluyla sona erdirilmesi tüm bölgemizin ve insanlığın yararına olur. Bu konudaki düşüncelerimi açık şekilde bugün Sergey ile paylaştım. Geçtiğimiz haftalarda müzakerelerden uzaklaşma olmuştu fakat son günlerde gerek Zelenskiy’in yaptığı açıklamalar gerek bizim yaptığımız temaslarda tekrar müzakerelere dönme konusunda bir zeminin olabileceğini görüyoruz. Her iki taraf da bu konuda mutabık kalırsa biz de kolaylaştırıcı rol üstlenen bir ülke olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

“TÜRKİYE OLARAK BU PLANI MAKUL BULUYORUZ”

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının ihracatına ilişkin süreç hakkında da şu ifadeleri kullandı:

Tabi savaşın özellikle Karadeniz’deki seyrüsefer güvenliği ve ticaretin ötesinde daha geniş bir planda yarattığı sorunları da ele aldık. Bunların içinde en öncelikli konu Ukrayna’dan ve Rusya’dan ihraç edilecek ürünlerin önündeki engellerdir. Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihraç edilebilmesi için çeşitli fikirler ortaya çıktı ve en son Birleşmiş Milletler’in bir planı var. Bu konuda gemilerin denetlenmesi dahil Birleşmiş Milletler, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturalabilecek bir mekanizma ve iş birliğini içeren bir plandan bahsediyoruz. Biz Türkiye olarak bu planı makul buluyoruz ve uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz.

Her iki ülkenin hem Rusya Federasyonu’nun hem de Ukrayna’nın da bunu kabul etmesi gerekiyor. Bunun detaylarını görüşmek üzere İstanbul’da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğimizi BM’nin teklifi üzerine söyledik. Burada tabi Ukrayna tahıl ürünlerinin ayçiçek ve ayçiçek yağının uluslararası piyasalara ulaştırılması karşılığında Rusya’nun ihracatının önündeki engellerin kaldırılması talebini de son derece meşru buluyoruz, haklı bir talep olarak görüyoruz. Bu konuyu sadece Rusya Federasyonu’nun ihraç ettiği tahılların ve gübrenin yaptırımlara dahil edilmediğini söyleyerek geçiştirmek de doğru değil. Son zamanlardaki açıklamalarda bunu görüyoruz.

Oysa bu ürünleri taşıyacak gemilerin sigorta edilmesi, lojistik konular, limanlara ulaşabilmesi yanaşabilmesi, verilecek servisler ve ödemelerle ilgili yani bankacılıkla ilgili işlemler konusunda da gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani dünyanın hem Ukrayna hem de Rusya Federasyonu’nun ihraç edeceği ürünlere ihtiyacı varsa bunun önünü hep birlikte açmamızda fayda var diye düşünüyoruz. Önemli olan ortak anlayışa dayanan bir mekanizmanın tesis edilmesidir.