Bakan Çavuşoğlu: Türkiye'den bir heyet Mısır'a gidecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 14:02
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 14:02

Türkiye Cumhuriyeti, son günlerde dış politika anlamında hızlı bir dönemden geçiyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’nin özel yayınında dış politikaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni bir döneme geçilmekte olan Türkiye- Mısır ilişkilerine dair konuşan Çavuşoğlu, Mayıs ayı başlarında Türkiye’den bir heyetin Mısır’a gideceğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün NTV kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz krizi çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye ziyareti, Mısır ile yeniden tesis edilmesi planlanan ilişkiler ve dünyanın kilitlendiği Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki hareketliliğine dair konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Mısır’la yeni bir dönemin başlatıldığı diplomatik ilişkiler konusuna da değinerek, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” ifadelerini kullandı.

TÜRK HEYETİ MISIR’A GİDECEK

Mısır ile 8 yıl sonra yeniden müzakere sürecinin işletileceği sinyallerini veren Çavuşoğlu, “Birbirimizin Ramazan ayını tebrik ettik. Mısır tarafı Mayıs ayının ilk haftası Türkiye’den bir heyeti ülkelerine davet etti. Aramızdaki şartlar olgunlaştı, görüşmeler sürebilir. Mısır İslam dünyası için, Afrika için, Filistin herkes için önemli bir ülke. Mısır’ın istikrarı ve refahı herkes için önemli” dedi.