Bakan Çavuşoğlu: Tahliye edilecek Afganların ülkemizde kalması mümkün değil

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 17:56
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Eylül 2021, 17:56

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların Türkiye’de belli bir süre kalmasının mümkün olmadığını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Böyle bir teklif gelse de kabul etmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz” ifadelerine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştiren Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, Kabil Havalimanının güvenliği, Afganistanlı ve Suriyeli düzensiz göçmen sorunlarının gündemde olduğu Ankara’daki görüşmenin ardından Hollandalı mevkidaşı Kaag ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ÇAVUŞOĞLU: AB’NİN, ‘BİZ PARA VERİRİZ BU İŞ ÇÖZÜLÜR’ ANLAYIŞINDAN VAZGEÇMESİ LAZIM, BÖYLE İŞ BİRLİĞİ OLMAZ

Bakan Çavuşoğlu, AB ile Afgan ve Suriyeli göçmenler konusuna ilişkin şunları ifade etti:

“Afganlar konusunda ‘biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin’ anlayışı olursa böyle bir iş birliği olmaz. Bu Afganların yarın Afganistan’da güvenlik ve istikrar tesis edilirse bunların gönüllü ve onurlu bir şekilde geri gönderilmesi dahil, Suriyelilerin güvenli bir şekilde Suriye’ye gönderilmesi dahil birçok konuyu kapsayacak şekilde bizim bu mutabakatı güncellememiz lazım. Çünkü bu sorun giderek büyüyor. Sorun da yaratıyor. AB içinde sorunsa Türkiye için de sorun.”

KABİL HAVALİMANI’NIN İŞLETİLMESİ: KOLAY BİR SORUN DEĞİL…

Bakan Çavuşoğlu, Kabil Havalimanı’nın işletilmesine dair açıklamasında ise şunları kaydetti:

“Kolay bir sorun değil. Sorunun üstesinden gelebilmek için iş birliği şart. Atılacak adımların hep beraber koordine edilmesi gerekiyor. Tek başına Türkiye ya da Katar’ın üstleneceği mesele değil. Havaalanının işletilmesi için nasıl adım atılabilir? Çözüm iki aşamalı olabilir, biri askeri uçuşlar için. Pistlerdeki sorunun giderilmesiyle askeri uçakların tahliyesi için kullanıma açık olabilir. Böylelikle havaalanındaki durum test edilebilir. Ticari uçuşların gerçekleşmesi için şartların oluşması gerekir. Şimdi Taliban’dan ve bazı ülkelerden de bizimle iş birliği konusunda talepler var. Bunların hepsini değerlendiriyoruz. Herkesin emin olacağı şekilde güvenliğin tesis edilmesi gerekiyor. Bunu Taliban’a ilettik. Özellikle havaalanının içinde güvenliğin tesis edilmesi gerekiyor. Bu konuda uzman şirketler de var. Bavulların taranması, insanların cihazdan geçirilmesi gibi işlemlerin yapılması konusunda herkesin güvenebileceği şekilde burada tedbirlerin alınması gerekiyor.”

“TÜRKİYE, YUNANİSTAN’IN GERİ GÖNDERDİĞİ GÖÇMENLER ARASINDA AYRIM YAPMADI”

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) göç mutabakatının Afganları kapsayacak şekilde güncellenmesinin gündemde olup olmadığı sorusuna ise bu mutabakat çerçevesinde Yunanistan’ın geri gönderdiği düzensiz göçmenler arasında Türkiye’nin ayrım yapmadığını ifade etti. Türkiye’nin Afganların ülkeden tahliyesi konusunda birçok ülkeye yardım ettiğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu konuda ahlaki ve insani sorumluluğunu fazlasıyla yerine getirdiğinin altını çizdi.

“TAHLİYE EDİLEN AFGANLARIN TÜRKİYE’DE KALMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Bakan Çavuşoğlu, “Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların ülkemizde belli bir süre kalması mümkün değil, böyle bir teklif gelse de kabul etmeyeceğimizi başından beri söylüyoruz.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERECEK

Çavuşoğlu, farklı ülkelerin tahliyeler sırasında geçiş olarak Türkiye’yi yakıt ikmali için kullanabileceğini belirterek, Türkiye’nin bu konuda elinden gelen desteği vereceğini açıkladı.