Bakan Çavuşoğlu: Suriye'deki son saldırılarda Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var, gerekeni yapacağız!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ekim 2021, 16:41
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Ekim 2021, 16:41

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki PKK/YPG saldırılarına dair, “Son saldırılarda Rusya’nın da ABD’nin de sorumluluğu var. ABD göstermelik bir kınama açıklaması yapıyor. Burada samimiyetsizlik apaçık ortada. Bu silahları sen verdin, sen eğittin” dedi. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile bugün Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, toplantının ardından bir gazetecinin Suriye’ye yeniden bir askeri operasyon düzenlenmesine ilişkin sorduğu soruya; son dönemde Suriye’de Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırılar ile Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyinden gerçekleşen saldırılara değinerek cevap verdi.

ÇAVUŞOĞLU: RUSYA VE ABD VERİLEN SÖZLERİ TUTMADI

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’deki PKK/YPG saldırılarıyla ilgili, “Son zamanlarda bu tür saldırıları görmeye başladık. Terör örgütü PK/YPG’nin Türkiye’ye roket atma menzili yaklaşık 30 kilometre. Biz Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattıktan sonra da diğer Suriye’nin kuzey doğu bölgesindeki harekatlarımızda da Amerika ve Rusya’yla bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke de bu bölgedeki teröristleri en az 30 kilometre güneye çıkaracaklardı. Bu sözler maalesef tutulmadı.” diye konuştu.

“SON SALDIRILARDA ABD VE RUSYA’NIN SORUMLULUĞU VAR”

Çavuşoğlu, bölgedeki gerçekleştirilen son saldırılarda Rusya’nın ve ABD’nin de sorumluluğu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
“Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre bu teröristler de burada olduğuna ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız.”

“SEN EĞİTİYORSUN, SEN SİLAH VERİYORSUN, SAMİMİYETSİZLİK APAÇIK ORTADA”

Diğer taraftan, ABD’nin Suriye’de şehit olan Türk güvenlik güçlerine yönelik taziye açıklamasına da değinen Bakan Çavuşoğlu şunları kaydetti:
“Şimdi ABD açıklama yapıyor, müttefikimize Suriye’den gelen saldırıları kınıyoruz diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere, kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun, sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır.”

“AFGANİSTAN’A, ULUSLARARASI TOPLUM OLARAK YARDIM ETMEMİZ GEREKİYOR”

Çavuşoğlu, Afganistan’da yaşanan gelişmelerle ilgili ise, “Şu anda ülke içinde 4 milyon yerinden edilmiş kişi var. Bu insanlara bizim uluslararası toplum olarak yardım etmemiz gerekiyor. Afganistan’daki yönetimin kapsayıcı olmasını istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.