Bakan Çavuşoğlu'ndan, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin açıklama: Anlamlı caydırıcılık olmalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2021, 18:34
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Aralık 2021, 18:34

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Letonya’da, Ukrayna-Rusya arasındaki artan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, hem Ukrayna’ya hem de Rusya’ya sükunet ve gerilimi azaltma çağrısında bulunduklarını söyleyerek, “Türkiye olarak yaptırımların sorunları çözeceğine inanmıyoruz. Yaptırımlar yerine anlamlı caydırıcılığımız olmalı. Türkiye olarak inandığımız şey, caydırıcılık ve diyalog arasında doğru bir denge. Ukrayna’ya veya başka bir ülkeye kimse sadece yaptırımlar yoluyla yardım edemez.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Letonya’nın başkenti Riga’da, toplantının ikinci günkü oturumlarına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Türkiye’nin bunu desteklediğini kaydetti. Öte yandan Çavuşoğlu, “Rusya’nın saldırgan tutumunu nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

RUSYA-UKRAYNA ARASINDAKİ GERGİNLİK

“Her iki tarafla da temas halindeyiz. Sükunet ve gerginliğin düşürülmesini tavsiye ediyoruz. Yakın zamanda her iki ülkenin dışişleri bakanları Sergey Lavrov ve Dmıtro Kuleba ile konuştum. Cuma günü Cumhurbaşkanımız Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuşacak. Ben bugün Dmıtro Kuleba’yı burada, yarın da Stockholm’de göreceğim. Yarın Stockholm’de ayrıca Lavrov’u göreceğim. Yani her iki tarafla temas halindeyiz ve kendilerine sakin olmalarını ve gerginliğin düşürülmesini salık veriyoruz.”

Çavuşoğlu, Rusya’ya olası yaptırımlarla ilgili düşüncesi sorulduğunda da şu yanıtı verdi:
“Türkiye olarak yaptırımların sorunları çözeceğine inanmıyoruz. Geçmişte şu ülkeye veya bu ülkeye uygulandı ama çözmedi. Bazen biz yaptırımların konusu olduk. Yaptırımlar sorunları çözmez. Yaptırımlar yerine örneğin anlamlı caydırıcılığımız olmalı. Türkiye olarak inandığımız şey caydırıcılık ve diyalog arasında doğru bir denge. Ukrayna’ya veya başka bir ülkeye kimse sadece yaptırımlar yoluyla yardım edemez.”

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikinci ve son gün oturumları başladı. Sabah yapılan oturumda, Ukrayna sınırında askeri faaliyetlerini artırdığı görülen Rusya ele alındı. Bu oturuma Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani de katıldı.

Gün içinde Afganistan konulu oturumun ardından Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in katılımlarıyla “Batı Balkanlar” oturumu da düzenlenecek.