Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Mısır ile Doğu Akdeniz konusunda anlaşma imzalayabiliriz

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Mart 2021, 17:46
Ozan Barış Erim
03 Mart 2021, 17:46

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistanlı mevkidaşı Davit Zalkaliani ile bir görüşme gerçekleştirdi. İki bakan, yapılan görüşmenin ardından basın açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, açıklamasında “İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz” diye bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani ile görüştü. Görüşme sonrası iki bakan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA’nın haberine göre, Mısır’ın 18 Şubat 2021 tarihinde ilan ettiği ruhsat sahaları ile Türkiye’nin kıta sahanlığının kabul edildiğine dair yorumların sorulması üzerine Çavuşoğlu, Mısır’ın 2020 yılında Yunanistan ile imzaladığı anlaşmadan sonra da Türkiye’nin kıta sahanlığının güney sınırlarına saygı duyduğunu hatırlattı.

“MISIR’IN KITA SAHANLIĞIMIZA SAYGI GÖSTERMESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”

Mısır’ın kendi kıta sahanlığı içinde sismik araştırma ve faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Mısır, bizim kıta sahanlığımıza saygı göstermeye devam ediyor, biz bunu olumlu karşılıyoruz.” diye konuştu.

“EN UZUN SINIRA SAHİBİZ”

Öte yandan Türkiye ile Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki en uzun sınıra sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, “İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz.” dedi.