Azerbaycan'ın Karabağ'da elde ettiği zaferin tüm ihtişamı, Savaş Ganimetleri Müzesi'nde sergileniyor

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 09:54
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Nisan 2021, 09:54

Azerbaycan ordusunun, İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermenistan ordusundan ele geçirdiği silah ve zırhlı araçların bir kısmı, Bakü’de yeni yapılan açık hava müzesinde sergilenmeye başladı. “Savaş Ganimetleri Müzesi” Azerbaycan’ın Karabağ’da elde ettiği zaferin göstergesi oldu.

Azerbaycan’ın Karabağ’da elde ettiği zaferin tüm ihtişamı, Savaş Ganimetleri Müzesi’nde yaşatılacak. Açılışı dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından gerçekleştirilenmüzede, Azerbaycan ordusunun, İkinci Karabağ Savaşı’nda Ermenistan ordusuna karşı zaferde imha edilen ve çalışır durumda ele geçirilen tanklar, zırhlı araçlar, top ve füze sistemleri, personel taşıyıcılar ve diğer araçlar sergilendi. AA’da yer alan habere göre Hazar Denizi kıyısında 5 hektar alana kurulu park, gerçek bir savaş alanını anımsatırken, müzenin hemen girişinde Ermenistan’ın savaş döneminde Azerbaycan’a karşı kullandığı Rus yapımı “İskender-M” füzesinin kalıntıları yer alıyor. Alanda, T-72 tanklarından BMP Zırhlı araçlarına, Zastava M-55 uçaksavarlarından Gvozdika kundağı motorlu toplarına, Toçka-U ve Smerç füzelerine kadar Ermenistan ordusunun kullandığı her türlü araç ve silah sergileniyor.

AZERBAYCAN’DA KARABAĞ SAVAŞI GANİMETLERİ AÇIK HAVA MÜZESİ KURULDU

Azerbaycan'da 'Savaş Ganimetleri Müzesi' | NTV

KARABAĞ SAVAŞINDAKİ ERMENİSTAN SİLAHLARI GANİMETLER MÜZESİ’NDE

Ermenistan’ın kurduğu 10 aşamalı savunma hatları ile mevzilerinin birebir aynısının yapıldığı müzede, önüne mayınların döşendiği mevzilerde, Ermenistan askerlerinin maketleri de yer alıyor. Ayrıca, Azerbaycan ordusunun savaşta kullandığı insansız hava araçlarının Ermenistan askerleri üzerinde bıraktığı korkuya atıfta bulunuyor.

“KARABAĞ AZERBAYCAN’DIR”

Öte yandan, müzede, 2 binden fazla Ermenistan araç plakasının yan yana dizildiği levhada, “Karabağ Azerbaycan’dır” sözleri yazıldı.

Azerbaycan'da 'Savaş Ganimetleri Müzesi' | Nitef