Azerbaycan'dan Rusya'nın "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" ifadesine tepki: Rusya'ya itiraz iletildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 13:00
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 13:00

Azerbaycan, Ermeni işgalinden kurtardığı Karabağ için, Rusya’nın resmi sitelerinde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” ifadesi kullanılmasına tepki gösterdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Rus tarafına ifadeye ilişkin itirazın iletildiğini bildirdi.

Rusya’nın devlet ihaleleri resmi internet sitesindeki duyuruda, Karabağ’da Rus unsurlarının geçici olarak bulunduğu bölge için Azerbaycan toprağı olarak değil “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” olarak ifade edildi. Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtardığı toprakları olan Karabağ için, Rusya’nın devlete ait internet sitelerinde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” ifadesinin kullanılmasına Azerbaycan itiraz etti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, dün konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’da devlete ait internet sitesinde “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” ifadesinin kullanılması nedeniyle diplomatik kanallardan Rus tarafına itirazın iletildiğini bildirdi.

Resim

RUSYA “TEKNİK HATA” DEDİ

Abdullayeva’nın açıklamasında, “Karşı taraf sorunun teknik bir hata olduğunu kaydederek bunun giderilmesi için gerekli adımların atılacağını, aynı zamanda gelecekte bu tür konulara dikkat edileceğini belirtti.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA NE YAPMAK İSTİYOR?

Rusya’nın daha önce de sık sık sergilediği bu tavrı, çok sayıda kişi tarafından “Rusya, bölgede defakto olarak Abhazya, Osetya benzeri bir model uygulamak isteniyor” şeklinde yorumlandı.