Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Dağlık Karabağ kelimesini hiç kullanmamalılar

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 15:47
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 15:47

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ sorununun çözüldüğünü vurgulayarak dikkat çekici açıklamalar kaydetti. “Dağlık Karabağ kelimesini hiç kullanmamalılar” uyarısında bulunan Aliyev, “Ermenistan bunu kabul etmeli ve sınırları belirlemek için bizimle birlikte çalışmalıdır. Sınır hattının belirlenmesi konusunda bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Barış anlaşması için hazırlıklar yapılmalıdır.” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 26 Haziran Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla ordunun komuta kademesi ve üst düzey subaylarla bir araya geldi. Aliyev, buradaki konuşmasında, Karabağ savaşına giden süreçten, 30 yıllık işgale son verilerek toprakların özgürlüğüne kavuşturulmasına değindi.

Türkiye, Azerbaycan'da askeri üs mü kuruyor! Aliyev cevapladı - DÜNYA  Haberleri

ERMENİSTAN’A UYARI

Azerbaycan ordusunu güçlendirmeye devam edeceklerini vurgulayan Aliyev, Ermenistan’ın da düşmanca politikalarından vazgeçmezse, sadece askeri gücünü, yıkılan ve yok edilen ordusunu değil, ekonomik faaliyetlerini de geri kazanamayacağını söyledi. Aliyev, Ermenistan’ın kalkınmasının tek yolunun komşularıyla normal ilişkiler kurmak ve toprak iddialarından vazgeçmekten geçtiğinin altını çizerek, “Dağlık Karabağ kelimesini hiç kullanmamalılar. Dağlık Karabağ diye bir idari birim olmadığı için Dağlık Karabağ sorunu diye bir kavram da yoktur. Bunu defalarca söyledim ve tekrar söylemek istiyorum ki Dağlık Karabağ sorunu çözülmüştür. Ermenistan bunu kabul etmeli ve sınırları belirlemek için bizimle birlikte çalışmalıdır. Sınır hattının belirlenmesi konusunda bir çalışma grubu oluşturulmalıdır. Barış anlaşması için hazırlıklar yapılmalıdır.” diye konuştu.