Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, BM 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'ı kabul etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 13:59
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Nisan 2021, 13:59

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır ile görüştü. Görüşmeye ilişkin konuşan Bozkır, BM Genel Kurul Başkanı olarak Azerbaycan’ı ziyaret etmekten gurur duyduğunu ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’ı kabul etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakü’de gerçekleştirilen söz konusu görüşmede Cumhurbaşkanı Aliyev, dünyadaki koronavirüs aşılarının paylaşımında yaşanan adaletsizliğe dikkati çekti.

ALİYEV: BU ADALETSİZLİĞİN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Aşı milliyetçiliği” yapıldığına ve adaletsiz aşı dağıtımının dünyanın gündeminde olduğuna değinen Aliyev, “Azerbaycan bu sorunu gündeme getiren ilk ülkelerden biriydi. Bugün bu adaletsizliğin giderilmesi için çalışıyoruz. Aynı zamanda, salgın döneminde 30’dan fazla ülkeye maddi ve insani yardım sağladık ve bu faaliyeti sürdürmeye kararlıyız.” diye konuştu.

ALİYEV: ERMENİ VAHŞETİ VANDALİZMİ APAÇIK ORTADIR

Aliyev, Dağlık Karabağ’da yaşananlar hakkında da konuşarak, işgal döneminde Azerbaycan’a ait tarihi, dini ve kültürel anıtların Ermenilerce tahrip edildiğini anımsattı.
Uluslararası kuruluşların, özellikle de bu konularla doğrudan ilgilenen UNESCO’nun bölgeye gelmesini ve yıkımı görmesini istediklerini belirten Aliyev, “Kurtarılmış topraklarda Ermeni vahşeti ve Vandalizmi apaçık ortadadır. Ne kadar çok uluslararası kuruluş bunu kendi gözleriyle görse çatışma ve Ermenistan’ın işgal döneminde yaptıklarıyla ilgili dünya kamuoyunda o kadar çok bilgi olacak.” dedi.

VOLKAN BOZKIR’DAN AZERBAYCAN’A ÖVGÜ

Volkan Bozkır, BM Genel Kurul Başkanı olarak Azerbaycan’ı ziyaret etmekten gurur duyduğunu ifade etti. BM Genel Kurul Başkanı Bozkır, Azerbaycan’ın salgınla mücadele için BM nezdinde yaptığı girişimlerden, Bağlantısızlar Hareketi’nin dönem başkanlığındaki başarısından övgüyle bahsederek Aliyev’in bahsettiği tüm konuları New York’tan dikkatle takip ettiklerini vurguladı.