Avustralya, Ukrayna'ya saldıran Rusya’ya yaptırımlarını artırıyor

Güncel
qha muhabir
15 Nisan 2022, 11:25
qha muhabir
15 Nisan 2022, 11:25

Avusturalya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Rusya’nın en önemli 14 devlet teşebbüsüne yaptırım uygulanacağını açıkladı. Yaptırım uygulanacak kurumların arasında Kremlin için önemli olan Kamaz, Sevmash, Rus Demiryolları ve United Shipbuilding yer alıyor. Avustralya Dışişleri Bakanı Payse, “Rus hükumeti için bu gelir kaynaklarını engelleyerek savaşı finanse etme kabiliyetini kısıtlıyoruz” vurgusu yaptı.

Avusturalya Dışişleri Bakanlığının yayımladığı açıklama ile Ukrayna’ya saldırılarını sürdüren işgalci Rusya’nın 14 devlet teşebbüs ayağına yaptırım uygulanacağı bildirildi. Yaptırıma tabi kurumlar arasında Kremlin için önemli olan Kamaz, Sevmash, Rus Demiryolları ve United Shipbuilding isimli kurumlar yer alıyor.

AVUSTRALYA: RUSYA’YI ASKERİ GÜÇLERİNİ UKRAYNA’DAN DERHAL ÇEKİLMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Avusturalya Dışişleri Bakanı Marise Payne söz konusu yaptırıma ilişkin olarak, “Rus hükumeti için bu önemli gelir kaynaklarıyla yapılacak anlaşmaları engelleyerek Rusya üzerindeki baskıyı artırıyor ve Putin’in savaşını finanse etme kabiliyetini azaltıyoruz” ifadelerini kullandı.

İşgalci Rusya’nın saldırılarına maruz kalan Ukrayna’nın her zaman destekleyeceklerini vurgulayan Payne, “Rusya’yı askeri güçlerini Ukrayna’dan derhal geri çekmeye çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca Avustralya Hükumeti Ukrayna’ya bugüne kadar toplam 181 milyon Avustralya doları (137,6 milyon Amerikan doları) tutarında askeri ve insani yardımda bulundu.​​​​​​​