Avrupa Birliği Konseyi, Rusya yönetimine Navalnıy'ın serbest bırakılması çağrısını yineledi

Politika
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 14:49
Ömer Kaya
04 Şubat 2021, 14:49

Şüpheli bir şekilde zehirlenmesinin ardından Rusya’ya döndüğü gün gözaltına alınan ve önceki gün Moskova’daki mahkemede hakkında 3.5 yıl hapis cezası verilen Rus muhalif Aleksey Navalnıy’a bir destek de Avrupa Birliği Konseyinden geldi. Avrupa Konseyi, Rusya yönetimine Navalnıy’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Rusya’da muhalif lider Aleksey Navalnıy, Moskova Simonovskiy Bölge Mahkemesi tarafından 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avrupa Birliği (AB) yönetimi, 3 Şubat 2021 tarihli açıklamasında, muhalif Aleksey Navalnıy’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Avrupa Konseyi, Rusya’daki Putin karşıtı gösterilere ilişkin gelişmelerin, Rusya Federasyonu’ndaki muhalefet ve sivil toplum alanındaki durumun vahametini gösterdiğini vurguladı.

AVRUPA KONSEYİ, RUSYA’YA NAVALNIY’IN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Avrupa Konseyinden yapılan açıklamada, “Rus yetkililerin Navalnıy’ı cezalandırma kararını kınıyoruz. Hapis kararını, siyasi gerekçeli olması ve Rusya’nın uluslararası insan hakları yükümlülüklerine aykırı davranması nedeniyle kabul edilemez buluyoruz. Avrupa Birliği, Rus makamlarını, adil yargılanma hakkı da dahil olmak üzere insan haklarına ve hukuk önünde eşitliğe saygı duyma ve bunları sağlama konusundaki ulusal ve uluslararası yükümlülüklerini sürdürmeye çağırmaktadır. AB, barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğü haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm vatandaşların ve gazetecilerin yanı sıra Aleksey Navalnıy’ın da derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısını yineliyor.” ifadeleri kullanıldı.