AP: "Rus propagandası Avrupa toplumu için büyük tehdit oluşturuyor"

Politika
Anife Bilal
11 Ekim 2019, 15:14
Anife Bilal
11 Ekim 2019, 15:14

Avrupa Parlamentosu (AP) Rus propagandasını “çok tehlikeli” olarak nitelendirerek Avrupa Birliği (AB) yürütme organlarını Rus dezenformasyon stratejisi ile mücadele etmek için bir strateji geliştirmeye davet etti.

Avrupa Parlamentosunda dün 10 Ekim 2019 tarihinde kabul edilen “Avrupa ve ulusal demokrasi süreçlerine yabancı müdahale” başlıklı kararda milletvekilleri Avrupa’da ana dezenformasyon kaynağı olan Rus propagandasının “çok tehlikeli doğası” ile ilgili derin endişelerini dile getirdi.

RUS DEZENFORMASYONU AVRUPA DEMOKRATİK TOPLUMU İÇİN TEHDİT”

Rus kaynaklı dezenformasyon vakalarının son bir yılda iki kat arttığı belirtilen belgede, “Seçim süreçlerine yapılan ve sadece Avrupa karşıtı, sağcı radikal, aşırılık yanlısı ve popülist güçlerin işine yarayan yabancı müdahale Avrupa demokratik toplumu için büyük tehdit oluşturuyor.” denildi.

Bu tür eylemlere karşı koymak için milletvekilleri AB’nin stratejik iletişim birimlerini geliştirme ve onları daha fazla finanse edilen daimi kurumlara dönüştürme çağrısında bulundu. Ayrıca milletvekilleri internet sağlayıcı şirketleri ile sosyal ağ operatörlerini ifade özgürlüğünü ihlal etmeden dezenformasyonla mücadele konusunda iş birliği yapmaya çağırdı. 

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri AB’yi hibrit tehditlere karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için uygun bir yasal çerçeve geliştirmeye de davet etti.