Antalya Diplomasi Forumu başladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Haziran 2021, 14:51
Ömer Cihad Kaya
18 Haziran 2021, 14:51

Ömer Cihad KAYA / Ozan Barış ERİM
QHA ANKARA

Dünyanın birçok yerinden gelen katılımcılar ile 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Antalya Diplomasi Forumu bugün başladı. Foruma, devlet ve hükumet görevlileri, sivil toplum kuruluşları ve birçok kişi katılıyor. Antalya Diplomasi Forumu’nda, Türkiye’nin dış politikada iş birliği sürecinde olduğu ülkelerden yetkililer, Afrika’dan Asya’ya, Balkanlardan Doğu Akdeniz’e kadar birçok bölgedeki sorunlara yenilikçi çözümler ve küresel yönetişim konularını ele alan panel ve oturumlarda konuşuyor.

Antalya Belek’teki NEST Kongre Merkezi’nde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF) bugün başladı. “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar” temasıyla düzenlenen ADF, 10 devlet ve hükumet başkanı ile 42 dışişleri bakanının katılımıyla gerçekleşiyor. 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek foruma devlet ve hükumet görevlileri, sivil toplum kuruluşları ve birçok kişi katılıyor. Foruma, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov katıldı.

Soldan sağa: Rüstem Umerov, Refat Çubarov, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ahtem Çiygöz

ÇAVUŞOĞLU: ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNİ ÖNE ÇIKARIYORUZ

Forumun açılış konuşmasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in konuşması ile başladı. Guterres’in ardından konuşma yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, koronavirüs salgınının küresel boyutlarından bahsetti. Çavuşoğlu, açılış konuşmasında devletlerin iş birliğinin yanında rekabet ve mücadele halinde olduğunu belirtti. Ayrıca Çavuşoğlu, Türkiye’nin yenilikçi diplomasi ve girişimci diplomasi adımlarının önemine dikkat çekerek, “Biz burada rekabetçiliği değil uluslararası iş birliğini öne çıkarıyoruz. Antalya Diplomasi Forumu da buna yönelik bir girişimidir.” diye konuştu.

ERDOĞAN: DİPLOMASİNİN ALANI GENİŞLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm şehri Antalya’nın dünya çapındaki ününe dikkat çekerek geçen yıl Türkiye genelinde 16 milyon turistin ağırlandığını söyledi. Diplomasinin insanlık arasındaki dengeyi oluşturduğunu belirten Erdoğan, “Dünyaca ünlü Antalyamızda sizleri Türk misafirperverliği ile ağırlamanın bahtiyarlığı içindeyim. Foruma Antalya’nın ev sahipliği yapması tesadüf değildir. Antalya insanlık tarihine yön vermiş, kıtaların kavşak noktası Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biridir. Farklı kültürlerin ortak yurdudur. Buradan vereceğimiz dostluk, diyalog mesajları bölgemizle birlikte tüm dünyaya dalga dalga yayılacaktır.” diye konuştu.

“AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ YANLIŞ BİR YAKLAŞIM”

Öte yandan koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmalara değinen Erdoğan, aşı milliyetçiliğinin yanlış olduğunu belirtti. Erdoğan, BM’nin salgının yıkıcı etkileri konusunda iyi imtihan vermediğini belirterek, “Uluslararası toplum salgının yıkıcı etkilerini yönetmede iyi bir imtihan veremedi. BM Güvenlik Konseyi tarihin en büyük sağlık krizini 100 gün sonra gündemine alabildi. Türkiye olarak ‘dost kötü günde çağrılmadan gidendir’ inancı ile imdada koşmaya çalıştık. 158 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa sağlık malzemesi gönderdik.” dedi. Ayrıca Erdoğan, yerli aşı çalışmalarının tamamlanmasının ardından tüm dost ülkelerle paylaşılacağını ifade etti.

Resim

“UKRAYNA ÇÖZÜMSÜZLÜK KONUSUNDA ÇOK ÇEKTİ”

Suriye, Gürcistan, Azerbaycan ve Ukrayna’nın çözümsüzlük konusunda çok çektiğini dile getiren Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumun bu alanlarda atılacak adımlar için önem arz ettiğini dile getirdi.

LİDERLER OTURUMU YAPILDI

ADF kapsamında düzenlenen Liderler Oturumu’nda “Küresel Yönetişim: Küresel Çözümler için Yeni Yaklaşımlar” ve “Edinilen Dersler Işığında Bölgesel Dayanışmayı Nasıl Güçlendirebiliriz?” konuları konuşulacak. Liderler Oturumu’na konuşmacı olarak; Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) Genel Sekreteri Mathias Cormann ve Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah katılım sağladı.

CORMANN: KORONAVİRÜSE KARŞI İŞ BİRLİĞİ YAPMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Oturumda konuşan OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann, koronavirüse karşı iş birliğinin önemini belirterek, “Tüm dünyadaki sorunları aşabilmek için birlikte düşünmeye ve iş birliği yapmaya ihtiyacımız var. Küresel sorunlarla başa çıkmak için harika fırsatlar var ancak gelişmiş ülkelerin bu konudaki iş birliğinin nasıl yapılacağı konusunda sorunları bulunuyor.” diye konuştu.

MOİSE: EKONOMİK SORUNLAR HALA ÇÖZÜLMEDİ

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise, koronavirüsün neden olduğu ekonomik sorunların hala çözülmediğini belirterek, “Küresel yönetimi geliştirmemiz gerekiyor ancak BM konusunda zorluklar var. Koronavirüsün yol açtığı sorunlarla alakalı açmazlar var. Ekonomik anlamdaki sorunlar halen çözülemedi. Örneğin, IMF’nin Afrika konusunda hibe fon sağlamada isteksizliği var” dedi.

BORRELL: AB, AFRİKA’YA 1 MİLYON EUROLUK PROJE BAŞLATTI”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell, koronavirüsün dünyanın tamamında kriz yarattığını ifade ederek, “Koronavirüs salgını gerçek anlamda dünyanın tamamını etkileyen bir kriz. Bazı toplumlar bu soruna karşı ekonomik anlamda daha etkiliydi. Afrika gibi bölgelerde aşılama konusunda çok geride kalındı. Aşıların yüzde 99’u Afrika’ya dışarıdan gelmek zorunda. Bu nedenle AB, 1 milyar Euro’luk bir proje başlattı. Biz bu desteği yaptığımızda ABD süreçte yoktu bile. Bu projede 500 milyon üretimin 240 milyonu dışarıya gönderildi. Ancak ABD ve Birleşik Krallık bunu yapmadı.” dedi.

OSMANİ: HERKES GÜVENDE DEĞİLSE HİÇ KİMSE GÜVENDE DEĞİLDİR

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, yardıma muhtaç olanların daha fazla destek alması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Dünyayı daha güvenli hale getirmek gerekiyor. Yardıma muhtaç olanların daha fazla destek alması gerekiyor. Sadece salgın değil iklim değişikliği ve terör gibi konularda daha fazla iş birliği gerekiyor. Herkes güvende değilse hiç kimse güvende değildir. Pandemi gibi zorluklarda hakkaniyetli yardımlar olduğu sürece ileriye gidebiliriz. Sadece konuşup bir şeyler yapmazsak bu zorluklar bizi daha da geri götürüyor.”

KENYATTA: BİRLİKTE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, global krizi atlatmayı kimsenin tek başına başaramayacağının altını çizerek, “Bu forum çok doğru bir zamanda yapılıyor. Global krizin etkileri, dünyanın her yerinde hissediliyor ve giderek artan bir şekilde devam eden bu krizin üstesinden gelmeye kimsenin gücü kalmadı. O nedenle kesinlikle birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Küresel yönetim sisteminin, adil bir şekilde istemediğini kabul etmemiz gerekiyor.” dedi.

 

KKTC CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR, FORUMA KATILAN DEVLET BAŞKANLARI ARASINDA

Antalya Diplomasi Forumu, çok sayıda lider, siyasetçi ve politikacıyı ağırladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkanı Ersin Tatar, forumun açılış oturumuna katılan isimler arasındaydı.

Resim

ESKİ UKRAYNA CUMHURBAŞKANI PETRO POROŞENKO KATILDI

Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, Antalya Diplomasi Forumu’na katılan eski devlet ve hükümet başkanları arasında yer aldı.

Resim
Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan liderler arasında, Kuzey Makedonya Devlet Başkanı Stevo Pendarovski yer aldı.

Resim

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU, 19-20 HAZİRAN’DA OTURUMLARLA DEVAM EDECEK

Antalya Diplomasi Forumu, 19-20 Haziran 2021 tarihlerinde, devlet ve hükümet yetkilileri, akademisyenler ve uzmanların katılacağı panellerle devam edecek. 19 Haziran 2021 tarihinde, birçok bölgesel meseleye ilişkin yol haritalarının müzakere edileceği eşzamanlı oturumlar gerçekleşecek. ADF Talks, ADF Round, yan etkinlikler ve paralel oturumların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından verilecek resepsiyon ve kültürel etkinlik ile Antalya Diplomasi Forumu faaliyetleri tüm hızıyla sürecek.