Ankara'da Kırgız-Türk Hanı Er Manas'ın heykelinin açılışı gerçekleştirildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 17:32
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Eylül 2021, 17:32

Ankara’da Kırgız-Türk Hanı Er Manas’ın heykelinin açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış töreni, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Keçiören Belediyesi iş birliği ile Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü kapsamında yapıldı.

Ankara Keçiören’de dün Kırgızistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü çerçevesinde Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Keçiören Belediyesi iş birliği ile Kırgız-Türk Hanı Er Manas heykelinin açılışı yapıldı. Törende, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, diplomatlar ve çok sayıda davetli yer aldı. Diğer taraftan, açılış konuşmalarının yanı sıra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un tebriklerini ileten video mesaja yer verildi. Etkinlikte konuşan Büyükelçi Ömüraliyev, “Bu heykel iki kardeş halkın yüzyıllarca devam eden ebedî dostluğunun bir simgesidir.” dedi.
Ömüraliyev, Manas heykelinin Ankara’da dikilmesine katkı sağlayan bütün Türk ve Kırgız vatandaşlara, girişimi destekleyip teşvik eden Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Sadır Caparov’a, heykelin dikilmesini destekleyip yardım eden Keçiören Belediye Başkan Turgut Altınok’a teşekkür etti.

Er Manas heykeli Keçiören'de yaşayacak - Ankara Haberleri

ÖMÜRALİYEV: BAĞIMSIZLIĞIN 30. YIL DÖNÜMÜ İKİ HALKIN TARİHİNDE BÜYÜK BİR BAYRAM

Öte yandan Ömüraliyev şunları kaydetti:

“Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü iki halkın tarihinde büyük bir bayramdır çünkü Kırgızistan Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası ve Türkiye’nin stratejik ortağıdır. Manas atamızın Ankara şehrindeki heykelinin iki ülke arasındaki iş birliği, birlik ve beraberliği yeni bir aşamaya yükselteceğine dair umudumuz büyüktür.”

Ankara'da Kırgız-Türk Hanı Er Manas'ın heykelinin açılışı yapıldı - Haberler