"Anastasiadis, uzlaşı konusunda ne denli samimiyetsiz olduğunu da bir kez daha ortaya koydu"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2021, 19:34
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Ağustos 2021, 19:34

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anastasiadis’in Kıbrıs Türklerine yönelik “geri dönün” söylemine tepki gösterdi. “Kıbrıs’ta içi boş sözler ve şirin görünmeye yönelik beyanatlar dönemi kapanmıştır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Dileğimiz, Anastasiadis gerçeklikten uzak söylemlerle zaman harcayacağına, iki devlete dayalı çözüme kafa yormasıdır.” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs Türkleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki görevlerine geri dönmeli” çağrısınına ilişkin bugün yazılı açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşit iki ayrı devletin varlığına dayalı çözüm önerilerini ilk kez Cenevre’de (27-29 Nisan’da) müzakere masasına koymalarının büyük yankı yarattığını belirterek Rumların bu çözüm önerisini etkisiz hale getirebilmek amacıyla her yolu ve yöntemi kullanmaya devam ettiğini vurguladı.

Ersin Tatar – Nikos Anastasiadis görüşmesi Salı günü

TATAR: ANASTASİADİS ÇABALARA ODAKLANACAĞINA İMAJ KAZANMA OYUNU OYNUYOR

Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu doğrultuda da Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis yaptığı son açıklamada ‘Kıbrıs Türkleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki eski görevlerine dönmeli, anayasa yeniden tesis edilmeli’ çağrısında bulunmuştur. Sayın Anastasiadis, tarafların eşit müktesep haklarına ve gerçeklere dayalı sonuç alıcı müzakerelerin başlatılması çabalarına odaklanacağına her birkaç ayda bir ortaya bir ‘balon’ atarak gündemi değiştirme ve imaj kazanma oyunu oynamaktadır. Bir yandan iki devletli çözüm, konfederasyon, gevşek federasyon derken şimdi de sözde ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüş safsatası ile Sayın Anastasiadis bütün güvenilirliğini yitirmiştir. Bu husus, Kıbrıs Rum tarafındaki siyasi çevrelerce de açıklıkla dillendirilmektedir. ” dedi.

“UZLAŞI KONUSUNDA NE KADAR SAMİMİYETSİZ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU”

Tatar, Rum liderinin, tutarsız ve hayata geçirilmesi mümkün olmayan son açıklamasıyla uzlaşı konusunda ne denli samimiyetsiz olduğunu da bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak geçmişte yaşananları hatırlatmakta büyük yarar olduğunun altını çizdi.
Öte yandan Tatar, Enosis hedefli 21 Aralık 1963’teki Rum saldırıları sonrasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak yasama organı olan Temsilciler Meclisi’nde Türk milletvekillerinin ölüm tehditleriyle Meclis’ten dışlandığını değinerek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de bir Rum devletine dönüştürüldüğünü anımsattı.

Kıbrıs Cumhuriyeti anayasasında Türklere tanınan hakların ayaklar altına alındığını da anımsatan Tatar, anayasaya aykırı olarak Milli Muhafız Ordusu ve Belediyeler Seçim Yasası gibi pek çok yasanın da çıkarıldığına değindi.

“KIBRIS’TA İÇİ BOŞ SÖZLER VE BEYANATLAR DÖNEMİ KAPANMIŞTIR”

Diğer taraftan Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde dönemin Temsilciler Meclisi Başkanı Glafkos Klerides’in, anayasaya aykırı olarak alınan kararları kabul etmeyen Türk milletvekillerini “Meclis’e almama” yönünde tehdit ettiğini hatırlattı. Tatar, “Bu arada Rum liderliği ile propaganda birimleri de ‘Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı isyan ettikleri ve Türk milletvekillerinin Meclis’i terk ettikleri’ yalanını dünyaya servis etmektedir.” diye ekledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Rum yönetimine tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

“Kıbrıs’ta içi boş sözler ve şirin görünmeye yönelik beyanatlar dönemi kapanmıştır. Zaman, uzlaşı, iş birliği ve istikrar için eylem zamanıdır. Bunun yolu ise geriye dönüş değil, gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşı için değişen Ada’mız, bölgemiz ve dünyamız koşullarının gerektirdiği ileriye yönelik adımları cesaretle atmaktır. Dileğimiz, Anastasiadis’in bu tür anlamsız, her türlü gerçekçilikten uzak ve uygulaması imkansız söylemlerle zaman harcayacağına, kendisinin de daha önce telaffuz ettiği esasen mevcut iki devlete ve kurumsal iş birliğine dayalı çözüm formülünü nasıl hayata geçirebileceğimiz üzerinde kafa yormasıdır.”