Almanya: Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün savunulması için Türkiye ile birlik olmalıyız

Güncel
qha muhabir
14 Mart 2022, 18:59
qha muhabir
14 Mart 2022, 18:59

Alman Hükumet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner, bugün Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Ukrayna’daki savaşı ele aldı. Büchner, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekleyen Türkiye ile koordinasyon içinde olmak istenildiğini belirtti. Öte yandan bugün Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise, “Türk ve Alman halkları arasındaki bağlılık özel bir değere sahip” ifadelerini kullandı.

Alman Hükumet Sözcü Yardımcısı Wolfgang Büchner, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Rusya’nın 19 gündür aralıksız sürdürdüğü işgal saldırılarına direnen Ukrayna’ya ilişkin açıklama yaptı. Büchner, NATO üyesi olan ve Ukrayna konusunda önemli çabalara imza atan Türkiye ile koordine içinde olmanın önemini vurgulayarak, “Bir an önce ateşkesin sağlanması ve Ukrayna’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün savunulması için Türkiye ile birlikte çaba sarf etmemiz gerekiyor” dedi.

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ TÜRKİYE’YE GELDİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Türkiye’nin başkenti Ankara’ya geldi. Scholz Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. İki liderin görüşmesinde Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırarak başlattığı savaş başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alınması bekleniyor.

Anıtkabir ziyaretinde bulunan Başbakan Scholz, “Bu gibi zor dönemlerde Türk ve Alman halkları arasındaki bağlılık özel bir değere sahip” değerlendirmesi yaptı.