Almanya, Fransa ve İtalya liderleri Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de

Güncel
qha muhabir
16 Haziran 2022, 12:50
qha muhabir
16 Haziran 2022, 12:50

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görülmek üzere başkent Kıyiv’e ulaştığı bildirildi.

İşgalci Rusya’nın, Ukrayna’nın doğusunda çatışmaları yoğunlaştırdığı ve küresel gıda krizine yol açtığı bir zamanda Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, 16 Haziran 2022 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e ulaştı. Liderler, burada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşecek.

Scholz, trendeyken yaptığı açıklamada, Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kuruluşunda yer alan üç büyük ülke liderinin Kıyiv’e gitmeleri ve Ukrayna’ya ve halkına yönelik desteklerini göstermelerinin önemini vurguladı.

UKRAYNA’YA SALDIRAN RUSYA’YA YAPTIRIMLAR NEDEN ÖNEMLİ?

Aynı zamanda Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımların büyük önem taşıdığını vurgulayan Scholz, bu yaptırımların Rusya’nın savaştan vazgeçmesi ve askerlerini Ukrayna’dan geri çekmesi ihtimali için katkıda bulunacağını ve hedeflerinin de bu olduğunu dile getirdi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, 9 Nisan’da Kıyiv’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile beraber Kıyiv sokaklarını birlikte dolaşmıştı.