Almanya Başbakanı Scholz: Putin, Ukrayna'daki tüm stratejik hedeflerine ulaşamadı

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 18:03
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 18:03

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’daki tüm stratejik hedeflerine ulaşamadığını ve Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı kazanamayacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen 52. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katıldığı sırada, WEF’in kurucusu Klaus Schwab ile birlikte “Küresel İş Birliği” temalı özel oturum gerçekleştirdi. Scholz, konuşmasında Ukrayna-Rusya savaşına değindi.

Rusya’nın başlattığı savaşın sadece Ukrayna’nın varlığını tehdit etmekle kalmayıp, büyük askeri çatışmaların çıkmamasını önleyen uluslararası kurallara dayalı iş birliği düzenini de baltaladığını belirten Scholz, “Bu yüzden amacımız çok açık. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, savaşı kazanmamalı ve kazanmayacağına eminim” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’da başlattığı savaşın Putin için bir başarısızlık olduğunu vurgulayan Almanya Başbakanı, Putin’in Ukrayna’daki tüm stratejik hedeflerine ulaşamadığının altını çizdi.

PUTİN; NATO, AB VE G7’NİN DAYANIŞMASINI VE GÜCÜNÜ HAFİFE ALDI

Scholz, Almanya’nın ilk kez bir savaş bölgesine (Ukrayna) silah gönderdiğine dikkat çekerek, Putin’in Ukrayna savunmasını kıramayacağını anlarsa barış için müzakere etmek zorunda kalacağını ve bu yüzden Ukrayna’yı desteklemenin önemli olduğunu dile getirdi.

Putin, neyin doğru olduğunu güçlü olanın dikte ettiği bir dünya düzenine geri dönmek istiyor. Bu emperyalizmdir” diyen Scholz, Putin’in NATO, AB ve G7’nin dayanışmasını, gücünü hafife aldığını ileri sürdü.