Almanya Başbakanı: Rusya-Ukrayna gerilimine dair Rusya ile yoğun görüşmeler içindeyiz

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2022, 22:12
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2022, 22:12

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya-Ukrayna gerilimini çözmek için hükumet olarak Rusya ile yoğun görüşmeler içinde olduklarını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) çevrim içi düzenlenen “2022 Davos Gündemi” toplantılarına katıldı. Scholz, burada yaptığı konuşmada, Ukrayna sınırındaki Rusya’nın artırdığı gerilime dair değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Scholz, Ukrayna’nın sınırlarının, çatışma ve ordu gücüyle değişmemesi gerektiğini vurgulayarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasına ilişkin Almanya’nın kararlı bir tutum sergilediğinin altını çizdi.

“RUSYA İLE YOĞUN GÖRÜŞMELER İÇİNDEYİZ”

Scholz, görevine başladığından bu yana uluslararası iş birliği ve diyaloğun önemini çok iyi anladığını ifade ederek, “Yılbaşından bu yana Rusya ile yoğun görüşmeler içerisindeyiz” diye konuştu. Görüşmelerin, gerilimi düşürmede etkili olup olmadığına ilişkin ise Scholz, “Rusya’nın, Ukrayna sınırına 100 bin asker yığmasının ardından artan gerilimin yatışıp yatışmayacağını söylemek için çok erken” ifadelerini kullandı.
AA kaynaklı habere göre Scholz, Ukrayna’da 2015’te yaşanan çatışmaların durması için Almanya’nın arabulucu rolünü hatırlatarak, “Söz konusu gerginliklerden yıllar sonra sessiz kalmak, mantığa uygun bir tercih olmayacaktır” dedi.