Almanya, 2 Rus diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti

Politika
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 22:44
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 22:44

Almanya, Rusya Federasyonu Berlin Büyükelçiliğinde çalışan 2 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ettiğini açıkladı. Rus diplomatların, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 23 Ağustos’ta Berlin’deki Tiergarten Park’ında işlenen cinayetle bağlantısının bulunduğu belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, iki Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğini duyurdu. Rus diplomatların, 23 Ağustos 2021’de Berlin’deki bir parkta yaşanan cinayetle bağlantısı olduğu ortaya çıktı. Baerbock, söz konusu suçun, Rusya devlet kurumlarının talimatıyla işlendiği sonucuna varıldığını dile getirdi.

ALMANYA, İKİ RUS DİPLOMATI İSTENMEYEN KİŞ İLAN EDİLDİ

AA’nın haberine göre, diplomatlarla ilgili kararı bugün açıklayan mahkemenin de bu görüşe katıldığına işaret eden Baerbock, bu cinayetin devlet adına işlenmesinin Alman hukukunun ve Almanya’nın egemenliğinin ciddi bir ihlali anlamına geldiğini kaydetti. Baerbock, Rusya’nın Berlin Büyükelçisi’nin bugün Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirterek, “Büyükelçi’ye, Rus Büyükelçiliğindeki 2 diplomatik personelinin istenmeyen kişi ilan edildiği bilgisi verildi.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Baerbock, görüşmede, Rusya ile açık ve dürüst görüş alışverişinde bulunmak istediğini aktardığını kaydetti.