AKPM, Navalnıy kararını açıkladı!

Haberler
Anife Bilal
22 Nisan 2021, 18:39
Anife Bilal
22 Nisan 2021, 18:39

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Rusya’yı Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ı (Alexei Navalny) serbest bırakmaya davet etti. İlgili karar bugün düzenlenen AKPM oturumunda kabul edildi.

AKPM, Rusya’da bulunduğu hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesi gerekçesiyle açlık grevine başlayan Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ı derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan bir kararı kabul etti. Karar için 106 milletvekili evet oyu kullandı. Rusya heyeti üyeleri, Ermenistan ve Azerbaycan temsilcileri karara karşı çıktı. 

NAVALNIY’E DESTEK EYLEMLERİ

Dün başkent Moskova ve St. Petersburg kenti başta olmak üzere Rusya’nın birçok şehirlerde de gerçekleşen Navalnıy’e destek gösterilere binlerce kişi katıldı. Göstericiler Navalnıy’ın serbest bırakılması, kendisine tıbbi yardımın verilmesi ve hükumetin de istifa etmesi talebinde bulundu.

Muhalif kaynaklara göre, ülke genelinde düzenlenen protesto gösterilerinde bin 600’den fazla kişi gözaltına alındı. Navalny’ın basın sekreteri Kira Yarmısh (Kira Yarmysh), gözaltına alınanlar arasında yer alırken, insanları izinsiz mitinglere katılmaya çağırdığı için 10 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

NAVALNIY’IN DOKTORLARI “ÖLÜM RİSKİ VAR” DEMİŞTİ

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesi nedeniyle açlık grevine başladığını duyurmuştu. 31 Mart’tan bu yana açlık grevinde bulunan Navalnıy’ın durumunun ciddileştiği açıklanmıştı. 44 yaşındaki Navalnıy’ın test sonuçlarını inceleyen doktoru, bu sonuçlara göre Rus muhalifin her an kalbinin durabileceği ve ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

RUS MUHALİF NAVALNIY’IN ZEHİRLENMESİ VE RUSYA’DA TUTUKLANMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti. Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti. Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti. Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü. Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz 20 Şubat 2021 tarihinde reddedildi.