Afganistan sınırında Özbekistan-Kazakistan ortak tatbikatı

Güncel
_QHA Ankara
25 Kasım 2021, 14:38
_QHA Ankara
25 Kasım 2021, 14:38

Afganistan sınırındaki Tirmiz şehrinde Özbekistan ve Kazakistan silahlı kuvvetlerinin katıldığı ortak tatbikat düzenlendi. Tatbikat kapsamında iki ülkenin orduları ülkeye yasa dışı yollarla sızan silahlı çetelerin etkisiz hale getirilmesine ilişkin karadan ve havadan operasyonlar gerçekleştirdi.

Özbekistan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre, Tirmiz kenti yakınlarındaki poligonda Özbekistan ve Kazakistan kara kuvvetlerinin katıldığı “Ortaklık-2021” askeri tatbikatı başarıyla tamamlandı.19 Kasım 2021’de başlayan ortak tatbikat kapsamında iki ülke ordularının ülkeye yasa dışı yollarla sızan ve sızmaya çalışan silahlı çetelerin etkisiz hale getirilmesini hedefleyen karadan ve havadan operasyonlar düzenledi.

AFGANİSTAN SINIRINDA ÖZBEK-KAZAK ORTAK TATBİKATI

İki ülkeden 100’den fazla asker katıldığı tatbikatta ülke sınır bölgelerinde silahlı çetelerin tespit edilmesi ve etkisiz hale getirilmesinin açıkça belirtilmesinin yanı sıra tatbikat için Afganistan sınır bölgesinin seçilmiş olması uzmanlar tarafından bölgedeki çetelere bir göz dağı olarak değerlendiriliyor. Tatbikat kapsamında zırhlı araç ve askeri teçhizatın yanı sıra çok sayıda savaş uçakları ve helikopterleri kullanıldı.

ÖZBEKİSTAN VE KAZAKİSTAN SAVUNMA BAKANLARI ORTAK TATBİKATI BERABER İZLEDİ

Özbekistan Savunma Bakanı Bahadır Kurbanov ve Kazakistan Savunma Bakanı Murat Bektanov, ortak tatbikatın son etabını birlikte izledi.