ABTTF, Ahmet Mete’ye verilen hapis cezasını kınadı: Yunanistan’da giderek artan hukuki baskı ve sindirmelerin yeni bir örneği

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 17:47
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 17:47

Yunanistan’da, Batı Trakya’daki Türk azınlığın haklarının korunması için mücadele eden İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, 15 ay hapis cezası aldı. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Yunan adaleti tarafından İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye verilen 15 ay hapis cezasını sert şekilde kınadı. ABTTF, bahse konu kararı, “Ülkemiz Yunanistan’da son yıllarda giderek artan hukuki baskı ve sindirmelerin yeni bir örneği” olarak nitelendirdi.

Selanik Tek Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi, 17 Haziran 2021 Perşembe günü görülen davada, İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete hakkında 15 ay hapis cezası kararı verdi. Mete, 2016 yılında Gümülcine’de yapılan Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi (DEB) Partisi’nin kongresinde yaptığı konuşmada, dönemin DEB Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş’u, Rauf Denktaş’a benzettiği için halk arasına nifak sokma suretiyle kamu düzenini bozma suçlamasıyla yargılandı. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Yunan adaleti tarafından İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye verilen 15 ay hapis cezasını kınadı.

Yunanistan'dan İskeçe müftüsü Ahmet Mete'ye hapis cezası - En Son Haberler
İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete

“YUNANİSTAN’DA GİDEREK ARTAN HUKUKÜ BASKI VE SİNDİRMELERİN YENİ ÖRNEĞİ”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi ABTTF olarak mahkemenin değerli müftümüz Ahmet Mete’ye verdiği bu haksız hapis cezası kararını en sert şekilde kınıyor, müftümüze geçmiş olsun dileklerimizi ileterek, her daim müftümüzün yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Ortada cezai müeyyideyi gerektirecek bir durum olmamasına rağmen mahkemenin verdiği bahse konu karar, seçtiğimiz müftülerimize karşı ülkemiz Yunanistan’da son yıllarda giderek artan hukuki baskı ve sindirmelerin yeni bir örneğidir. Ülkemizi, müftülerimize yönelik baskıcı uygulamalarına derhal son vermeye ve dini özgürlüğümüze saygı göstermeye çağırıyoruz. Bu haksız kararın bir üst mahkeme tarafından bozulmasını ve adaletin yerini bulmasını ümit ediyoruz.”