ABD'den Belarus'a yaptırım kararı!

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Aralık 2020, 11:08
Ozan Barış Erim
24 Aralık 2020, 11:08

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, Belarus’taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından düzenlenen protestoların şiddetle bastırılmaya çalışılması nedeniyle yaptırım uygulama kararı aldı. ABD tarafından alınan karara göre, protestoculara karşı orantısız güç uygulanmasında rolü olan kişileri yaptırım listesine dahil edildi.

Belarus’ta 26 yıldır ülkenin başında olan devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun istifa etmesini isteyen muhalefetin tepkileri arttı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Belarus’ta patlak veren hükumet karşıtı protesto gösterilerine ise güvenlik güçlerinin sert müdahalesi gerçekleşti. ABD Hazine Bakanlığı, artan şiddet olayları nedeniyle bugün, Belarus İçişleri Bakan Yardımcısı ve Kriminal Polis Teşkilatı Müdürü Henadz Arkadziyeviç Kazakeviç, 3 emniyet birimi ve Merkezi Seçim Komisyonunu yaptırım listesine aldığını açıkladı.

YAPTIRIM LİSTESİ KABARIK

Hazine Bakanlığından konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, yaptırım listesine dahil edilen Kazakeviç’in dışında; Minsk Özel Polis Birliği, Minsk Şehir Yönetim Komitesi Ana İçişleri Direktörlüğü, Belarus Merkezi Seçim Komisyonu ve Minsk’teki protestolara müdahalede bulunan KGB Alfa birimine de yaptırım uygulanacağı kaydedildi. Yaptırım kapsamında, kararda geçen kurum ve kişilerin mal varlıklarının donduruldu ve ABD vatandaşlarının bu kurum ve kişilerle herhangi bir iş yapması yasaklandı.